Maranciaki - zdolni i twórczy
Forum u Maranty - miejsce spotkań miłośników robótek ręcznych wszelkich
i nie tylko...

Problemy, pytania - Jak wykonać pierwszy w życiu sweter na drutach -pytanie

abulska - Sro 02 Sty, 2013 10:12
Temat postu: Jak wykonać pierwszy w życiu sweter na drutach -pytanie
Witajcie

Mam pytanie jak w temacie do bardziej doświadczonych Pań. Marzy mi się własnoręcznie wykonany sweter dla mojej córki 4 latki. Niestety zupełnie nie wiem jak mam się do tego zabrać - ile włóczki kupić czy robić na drutach okrągłych(musiałabym się nauczyć) czy na drutach prostych. Proszę o jakiekolwiek wskazówki w tym temacie - a moze nawet Wasze wspomnienia z wykonanych pierwszych przez Was swetrów Smile Za wszelkie wskazówki będę wdzięczna Smile

Pozdrawiam Was serdecznie i Noworocznie Smile Wszystkiego naj naj naj w Nowym Roku Wam życzę Smile

pozdrawiam
a.

zamia - Sro 02 Sty, 2013 10:36

,Może na początek trzeba kupić włóczkę i druty, najlepiej akryl w jasnym pastelowym kolorze, na druty 3.0 lub 3.5.
Później trzeba wybrać wzór, ścieg i zrobić próbkę 10/10
Skoro to będzie pierwszy Twój sweter, to radzę ścieg francuski.

czeremcha - Sro 02 Sty, 2013 11:15

A ja radziłabym wybrać model o prostym fasonie i z dokładnym opisem, i dokupić do niego włóczkę o takich samych parametrach /chodzi mi o grubość/. Zrobić kilka próbek drutami różnej grubości, żeby dopasować się do próbki w opisie - i wtedy można już robić bez zawracania sobie głowy przeliczeniami ilości oczek, rzędów, częstotliwością ujmowania i dodawania oczek.

Jak np. wg opisów z Dropsa:

sweterek

Ścieg francuski może i łatwy, ale wolno przyrasta Wink a początkujący niecierpliwi są Wink

Moje wspomnienia? Pierwszy sweter "dla ludzia" zrobiłam dla siebie w podstawówce i od razu porwałam się na wzory wrabiane /typu norweskiego/. Brązowy sweter z golfem z lamami spacerującymi w poprzek klatki piersiowej Wink

Ania

siebusania - Sro 02 Sty, 2013 11:35

ja niestety w tym temacie nie pomoge ale jesli mogę to chetnie skorzystam z rad bo tez od dawna mi sie marzy swetrek ale dla synka 4latka, próbowałam raz kamizelke ale ugrzezłam na pokroju pach sprółam i odstawiłam druty, dla mnie najprostrzym wzorem były rzad prawych rzad lewych oczek nie pamietam juz fachowej nazwy,
koteccek00 - Pią 04 Sty, 2013 04:35

Na moim blogu opisalam sweter dla synka na 5 lat. Scieg prosty, sweter prosty w zrobieniu.
Opisalam wszystko od A do Z. Moze Ci to w czyms pomoze.
Nie uzywalam drutow okraglych bo ich nie lubie:D

tutaj link
http://crochetandknitart....zynam.html#more

Jedna tylko rzecz bym teraz zmienila. Wybralabym lekki, plastikowy zamek, bo ten, ktory kupilam troche sie owiesza. Zreszta zamiast zamka mozesz zrobic guziki.

siebusania - Pią 04 Sty, 2013 07:43

koteccek00, a jak kupić dobre druty? bo ja mam w domu 5,5cm to sa dość grube i jakieś ciękie chyba 2 ale nie wiem bo to spadek po babci i nie pisze, a ty tam używasz 10 i 8 a wyglądaj na cieńsze od moich 5,5
czeremcha - Pią 04 Sty, 2013 21:34

Druty dobierasz do grubości włóczki. Na opaskach włóczek jest informacja o stosownym dla danej włóczki rozmiarze drutów.

Drutów długie w zasadzie odchodzą w niepamięć Wink Mało kto je teraz używa Wink Natomiast druty na żyłce czy z rurką - czyli "okrągłe" - służą nie tylko do robienia na okrągło /czyli bezszwowej tuby/, ale głownie - do robienia jak zwykłymi, długimi drutami. Tyle, że nie dźwiga się całej robótki przerabiając każde oczko i nie zahacza o poduszki, fotel ani osobę siedzącą obok Wink

Ania