To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
RękoDzielni - Forum u Maranty

miejsce spotkań miłośników robótek ręcznych wszelkich
i nie tylko...

Problemy, pytania - jak dobrac liczbe oczek do obwodu czapki ?

szafir266 - Nie 17 Lis, 2013 17:20
Temat postu: jak dobrac liczbe oczek do obwodu czapki ?
Jak dobrać liczbe oczek do obwodu czapki ? Ustaliłam coś takiego :
''Czapkę zaczynamy robić od wykonania koła na szydełku. Zaczynamy od odpowiedniej ilości oczek i tą samą ilość dodajemy w każdym okrążeniu.
czapka z półsłupków: 6 półsłupków w pierwszym okrążeniu, w kolejnych dodajemy równomiernie po 6 półsłupków,
czapka z półsłupków narzutowych: 8 półsłupków narzutowych w pierwszym okrążeniu, w kolejnych dodajemy równomiernie po 8 półsłupków narzutowych,
czapka ze słupków: 12 słupków w pierwszym okrążeniu, w kolejnych dodajemy równomiernie po 12 słupków.''

tyle , ze jak robiłam 48 oczek powtórkami juz włóczka 3,5 to mi wyszła czapeczka jak na niemowle . jak sobie poradzic ?

Antonina - Nie 17 Lis, 2013 18:06

Nie bardzo zrozumiałam o czym piszesz. Czy czapka robiona jest od góry?
Sprawdzony schemat wykonania czapki szydełkowej od góry - czy to słupki, czy półsłupki: 1 rz. - 6, 2 rz. 12, 3 rz. - 18, 4 rz.- 24 itd. W każdym rzędzie dodawać po 6 na obwodzie, by dojść do obwodu czapki, jaki nam odpowiada. Potem robimy już bez dodawania.

szafir266 - Nie 17 Lis, 2013 19:43

dobrze rozjasniłas mi troche. Robie czapke dla dziecka swojego ma prawie 2 lata i obwód głowy 52 . Rozumię do tego momentu ,że przerabiam oczka dodająć i dalej ... czarna magia. Na ilu oczkach mam sie zatrzymać by osiągnąć obwód czapki na 52 główke. Widziałam rózne rozpiski podchodziłam próbowałam . z 48 oczek bez powtarzania na szydełku 4 wyszła mi wąska czapka jak na 1 rok wiek. Dodam zdjęcie Wink I na przyszłość inne rozmiary jak zrozumieć. hmm dziekuje



czeremcha - Nie 17 Lis, 2013 19:51

Przede wszystkim - zrobić próbkę. Szydełkiem, włóczką i wzorem, z której się będzie robić.

Potem zmierzyć obwód głowy.

Potem przeliczyć, ile półsłupków/słupków/oczek/motywów potrzeba do otrzymania potrzebnego obwodu.

Potem - robić czapkę Smile

Innego patentu nie ma. Różna grubość włóczek, różna grubość szydełek, różna ścisłość przerabiania wzoru przez różne osoby mają wpływ na wielkość gotowego wyrobu. To za dużo zmiennych, żeby można było wyprowadzić prostszy i skuteczniejszy sposób.

Ania

szafir266 - Nie 17 Lis, 2013 20:08

np. 10 oczek ma szerokosc 6 cm . obwód ma być 52.

52 podzielę przez 6 cm= otrzymuję 8,66 czyli oczek juz bez dodawania powinna koło 86 zrobic .....

przepraszam za moja filozofię , ale szacun dla was za tłumaczenie uklon kwiatek dla ciebie .Jak sobie to powtórze przez 10 min. to dni męki juz bedą zakonczone. Szybko pojechałam słupki , półsłupki itp. , ale to do mnie trafić to...Wink

czeremcha - Nie 17 Lis, 2013 20:29

Właśnie tak. Klasyczne liczenie matematycznych proporcji. radocha

Ania

avante - Nie 17 Lis, 2013 21:34

Bardzo przystępnie i przejrzyście opisała to Kasiulek:
http://kasiulkoweprace.bl...ulkowe-jak.html

alutka171 - Nie 17 Lis, 2013 23:26

O dzięki za rady właśnie się męczę z czapeczką dla wnuczki i jaz nie wiem który raz prułam bo albo za mała albo za duża kwiatek dla ciebie cmoknięcie
szafir266 - Pon 18 Lis, 2013 08:01

a myślałam ,że sama jestem z ta czapką Wink) dziekuje uklon


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group