To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
RękoDzielni - Forum u Maranty

miejsce spotkań miłośników robótek ręcznych wszelkich
i nie tylko...

Problemy, pytania - Jak sie robi chusty?

mrober - Nie 09 Sty, 2011 11:23
Temat postu: Jak sie robi chusty?
Zaczęło się od tego,że szukałam wzoru na szal.....ale urzekły mnie chusty. Nigdy niestety nie robiłam chusty na drutach. Szydełkiem i owszem robiłam, ale nie na drutach. Znalazłam na osince takie cudo i chyba do niego schematy jak zrobić. Po mojemu to powinnam zacząć od schematu 2....a dalej to nie wiem ?(schemat 3,4,5) Może w trakcie robótki instynktownie załapię, ale jakby jakaś doświadczona koleżanka udzieliła mi kliku wskazówek była bym wdzięczna.

balbinka1965 - Nie 09 Sty, 2011 11:45

tutaj masz nasz watek o chustach
http://maranciaki.pl/foru...der=asc&start=0

tutaj jest schemat 1 to poczatek chusty
http://1.bp.blogspot.com/...victory_rus.jpg

Schemat 2 robisz od 9 rzedu
Ten schemat to prawa strona chusty, po lewej stronie taki zolty slupek to oczka srodkowe, a potem robisz lustrzane odbicie schematu 2

tak najlepiej rozpoczac chuste, wowczas ladnie sie uklada
http://www.knitter.spb.ru/workshop/danish_shawl/

Ale mamy tu na forum prawdziwe specjalistki od chust na pewno Ci pomoga.

acha! kazanie i uwazaj! chusty to wirus, zrobisz jedna i potem juz nie uwolnisz sie od nich wesoło mi

Ada - Nie 09 Sty, 2011 12:09

Schemat 1 to jest początek chusty wg linku, który podała Ania balbinka1965 http://www.knitter.spb.ru/workshop/danish_shawl/ z tą różnicą, że na drucie powinnaś mieć w sumie 13 oczek, czyli robisz tasiemkę na 3o, robisz 14 rzędów oczkami prawymi, potem podnosisz z boku 7o + 3o. z początku tasiemki. Wszystko widać na zdjęciach/tam jest dla 11o./
Teraz przechodzisz do schematu 2. Z lewej strony jest żółty pionowy rządek oczek prawych/radzę przerabiać je jako skręcone/ i sa to oczka centralne, czyli po przerobieniu jego "robimy schemat" od lewej do prawej strony zamieniając znaczki / i \ na odwrotne/ 2razem na przeciagnięcie i na odwrót/.
3 pierwsze i 3 ostatnie oczka przerabiamy zawsze na prawo tak po prawej jak i lewej stronie robótki., natomiast rzędy parzyste -na lewo/ nie są uwzględnione w schemacie.
Teraz już......możesz zabierać się za robótkę. Weź jeszcze dobra włóczkę do późniejszego blokowania, najlepiej z dużą zawartością wełny i nie za grubą.

mrober - Nie 09 Sty, 2011 12:39

Dziękuję ślicznie dziewczyny za rady. Mam nadzieję,że się nie zamotam...jak na razie nawet ze wskazówkami prułam już kilka razy,ale się nie zrażam zebalek Co najwyżej zostanę ekspertem od prucia rotfl
I jeszcze jedno pytanko ile na taką chustę trzeba wełny? Robię z kotka (chyba- bo wyrzuciłam opaskę) zalecali druty 3,5 ale robię na 2 ( ja robię raczej luźno), a wełenka raczej cienka jak na druty. Pozdrawiam, miłej niedzieli. bye

mrober - Nie 09 Sty, 2011 20:40

Wiele nie zrobiłam, ale chyba źle nie jest.

saba52 - Pon 10 Sty, 2011 01:22

mrober, Fajnie wychodzi cool Ja bym jednak robiła na drutach 3,5
kabyr - Pon 10 Sty, 2011 10:00

saba52 napisał/a:
[b] Ja bym jednak robiła na drutach 3,5

Ja też bo wyjdzie malutka chusta. cmoknięcie

mrober - Czw 13 Sty, 2011 13:04

Druciki zmieniłam. Nawet nie rzuca się to w oczy. Na ostatniej fotce miałam zrobionych 5 "listków" -tych rombów. Ze wzorku nie mogę się doczytać po którym motywie mam przejść do kolejnego etapu wzoru. Na fotce chusty jest tych motywów co najmniej 8.Ja zaczynam 10 ,chusta jak na razie ma w podstawie 64 cm, a na wysokość 31 cm. Chyba już pora zacząć wrabiać wzór z kolejnego schematu? Choć czasu mam na dzierganie niewiele to rzeczywiście wciąga mnie dzierganie. morze rzucę się na coś trudniejszego jeszcze. cmoknięcie
AlicjaWanda - Czw 13 Sty, 2011 14:29

Robilam te chuste. W sumie azurow masz tam 2 rodzaje. Jeden ptrzechodzi w drugi, wiec mozesz sobie robic wielkosc jaka chcesz. Azor trzeci to wykonczenie.
bryanka0 - Czw 13 Sty, 2011 21:05

Witam serdecznie.Czy mogłabym dowiedzieć się co to jest blokowanie i na czym polega?Pozdrawiam.
calicja - Czw 13 Sty, 2011 22:03

bryanka0 napisał/a:
Witam serdecznie.Czy mogłabym dowiedzieć się co to jest blokowanie i na czym polega?Pozdrawiam.

Wprawdzie sama sie niedawno dowiedziałam, ale chętnie pomoge Smile
http://www.eunnyjang.com/...o_be_happy.html
http://www.yarnharlot.ca/..._the_block.html

gosias - Czw 13 Sty, 2011 22:50

bryanka0 napisał/a:
Czy mogłabym dowiedzieć się co to jest blokowanie i na czym polega?Pozdrawiam.

Blokowanie - czyli nadanie odpowiedniego kształtu robótce (w tym przypadku - chuście), które to ma na celu "zapamiętanie" kształtu i wielkości wyrobu (chusty)

Czyli krótko mówiąc - zwilżoną napinasz szpileczkami np. na kocu i czekasz aż wyschnie (jeżeli robiłaś np z wełny), z akrylu możesz przeprasować żelazkiem z parą.

Zblokowana chusta "pamięta" kształt nawet po kolejnym upraniu.

mrober - Pią 14 Sty, 2011 08:47

Wstyd mi się przyznać, dziergam na drutach (z przerwami, bardziej lub mniej intensywnie )od 30 lat, ale nigdy niczego nie blokowałam. W zasadzie to najwięcej robiłam swetrów, a po zszyciu ich w całość najzwyczajniej robiłam przepierkę, bo jednak przy robocie zawsze się coś tam przykurzyło. Wywirowałam i albo schły na sznurze, albo na ręczniku rozłożone jeśli włóczka była rozciągliwa. Tak samo z czapkami, szalikami i skarpetami. Chustę robię pierwszą w życiu to zblokuje. Jedynie krochmalone serwetki na szydełku napinam na mokro by nadać im odpowiedni kształt,a jak wyschną prasuję jeszcze. Dziękuję dziewczyny za dobre rady. kwiatek dla ciebie
gosias - Pią 14 Sty, 2011 08:51

mrober napisał/a:
styd mi się przyznać, dziergam na drutach (z przerwami, bardziej lub mniej intensywnie )od 30 lat, ale nigdy niczego nie blokowałam.

Jaki wstyd, robiłam podobnie... Przy "drucianych" chustach zaczęłam blokować, a robię je dopiero od lipca ub. roku....

Nie jesteś odosobniona w tym temacie Wink Smile

ciapara - Pią 14 Sty, 2011 10:24

Chusta nie zblokowana w zaleznosci od wzoru ale jest totalną falbanką
Jesli nie zostalaby zblokowana... nie mialaby w ogole formy jakiej bysmy chcialy a wiec trojkątnej
Poza tym sa wloczki ktore blokowania nie przyjmuja w postaci upinania na mokro nie trzymaja formy np. akryle
Z prasowaniem akryli tez trzeba uwazac bo jak za mocno sie rozprasuje to robi sie "nalesnik" (pisze o chustach) bo jak rozprasowalam szydelkowy sweterek akrylowy to w ogole paskudny sie zrobil... hahahihi
Zazwyczaj jak robilam chuste z akrylu to zeby miala forme ja prasowalam... po czym zeby ten nalesnik lekko spulchnic pralam wieszalam z woda i juz nie prasowalam wiecej. cmoknięcie

bryanka0 - Pią 14 Sty, 2011 12:16

Dziękuję za wyjaśnienie.Zawsze wydawało mi się,że tyle wiem na temat dziergania a tu okazało się,że to kropla w morzu. puknąć się Może przy Waszej pomocy na stare lata czegoś się nauczę. Pozdrawiam. hopla
calicja - Pią 14 Sty, 2011 12:55

bryanka0 napisał/a:
Zawsze wydawało mi się,że tyle wiem na temat dziergania a tu okazało się,że to kropla w morzu. puknąć się Może przy Waszej pomocy na stare lata czegoś się nauczę. Pozdrawiam. hopla

Witaj w klubie cmoknięcie

gosias - Pią 14 Sty, 2011 14:24

bryanka0, calicja, Smile wszystkie uczymy się Smile
calicja - Pią 14 Sty, 2011 14:57

gosias napisał/a:
bryanka0, calicja, Smile wszystkie uczymy się Smile

gosias tylko, ze ja odkąd odkryłam TO FORUM nie wychodzę prawie i internetu i ciągle odkrywam nowe informacje, techniki i wzory - i to kosztem ..... robienia na drutach, o innych obowiązkach nie wspominając nie wolno .
Dawno nic mnie tak nie wciągnęło jak odkrywanie nowych DRUTOŚWIATÓW hmm

ciapara - Pią 14 Sty, 2011 15:30

calicja, to jeszcze moze wciagnac Cie szydelko... mnie na rok wciagnelo...
a od 6 miesiecy odkrywam druty Smile

gosias - Pią 14 Sty, 2011 22:02

calicja napisał/a:
tylko, ze ja odkąd odkryłam TO FORUM nie wychodzę prawie i internetu i ciągle odkrywam nowe informacje, techniki i wzory - i to kosztem ..... robienia na drutach, o innych obowiązkach nie wspominając

Coś za coś Wink Też miewam taki czas,, ze zamiast dziubać siedzę np. na forum.

Ostatnio mam nieszczególny czas, więc praktycznie nic nie drutuje ani szydełkuję, tyle, że na trochę wpadam na Forum...

M. - Pią 14 Sty, 2011 22:31

mrober napisał/a:
Dziękuję ślicznie dziewczyny za rady. Mam nadzieję,że się nie zamotam...jak na razie nawet ze wskazówkami prułam już kilka razy,ale się nie zrażam zebalek Co najwyżej zostanę ekspertem od prucia rotfl
I jeszcze jedno pytanko ile na taką chustę trzeba wełny? Robię z kotka (chyba- bo wyrzuciłam opaskę) zalecali druty 3,5 ale robię na 2 ( ja robię raczej luźno), a wełenka raczej cienka jak na druty. Pozdrawiam, miłej niedzieli. bye

pierwszą prułam... nawet nie zliczę ile razy Smile)
też sie zabrałam za tą chustę, mam 4 motki 50 gramowe - po 165m,
robię na drutach 4,5 (raczej ciasno)

już wcześniej praktykowałam taki sposób:
ważyłam ile gram zużywam na rząd... Smile) i niestety musiałam skrócić o kilka rzedów Smile robótke,

jak daleko jesteś ? z tą chusta ?
ja poczatek zrobiłam z samych prawych Smile i dopiero przy 104 oczkach +6(te 6 to brzegowe) przeszłam na ten wzór listkowy Smile o jedno oczko miałam za dużo, zebrałam je - przerabiając 2 jako jedno

calicja - Pią 14 Sty, 2011 22:38

ciapara napisał/a:
calicja, to jeszcze moze wciagnac Cie szydelko... mnie na rok wciagnelo...
a od 6 miesiecy odkrywam druty Smile

Umiem, a raczej umiałam robić na szydełku dość dobrze, nawet mamę moją kiedyś nauczyłam bo ona tylko druty. Ale nie bardzo lubię i szczerze mówiąc - nie podobają mi się wyroby szydełkowe, szczególnie ubraniowe. W porównaniu z drutowymi są takie .... kanciaste ooooo
Ew. serwety bywają ładne - ale to znów nie moja stylistyka, w domu raczej unikam wszelkich .... szmat co by tu... - nie mam firanek, zasłony tylko w sypialni, brak obrusów, serwetek i narzut - wiec nie bardzo bym miała co robić na szydełku.
Chociaż dziś przy śniadaniu wyszydełkowałam coś śmiesznego - a to dlatego, że kalendarzyk, który kupiłam na 2011r. nie miał zakładki - tasiemki do zaznaczania bieżącego dnia
No i ciągle w torbie szukam pisaka Smile

saba52 - Pią 14 Sty, 2011 22:43

calicja, Fajny pomysł cool
minia.agnieszka - Pią 14 Sty, 2011 23:20

calicja, brawa za pomysł brawo brawo brawo