To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
RękoDzielni - Forum u Maranty

miejsce spotkań miłośników robótek ręcznych wszelkich
i nie tylko...

Sekrety tworzenia odzieży - Sweter robiony od dołu na okrągło

zorza - Pon 01 Sie, 2011 14:46
Temat postu: Sweter robiony od dołu na okrągło
Zamierzam zrobić sweter od dołu na okrągło,nie bardzo wiem jak się zabrać do zrobienia pdkroju pach, dekoltu,czyli mniej wiecej od pasa w górę.
Proszę o podpowiedź lub jakiś opis wykonania. uklon

theli - Pon 01 Sie, 2011 14:58

Przejrzyj http://swetrydoroty.blogspot.com/ , Dorota jest w tej technice absolutną mistrzynią.
Grażyna - Pon 01 Sie, 2011 20:28

Robisz według tych samych zasad.

Ja agrafką zaznaczam sobie boki. Większą agrafką początek nowego rzędu, mniejszą środek, żebym się nie pomyliła. Jeśli muszę dodawać oczka, to właśnie robię w tych miejscach. Potem, gdy mam pachę, dzielę robótkę na przód i tył i dowiązuję kłębek, aby dziergać 2 części jednocześnie. Jeśli to ma być sweter reglan lub z okrągłym karczkiem, to zostawiam tę robótkę, dziergam rękawy, gdy dorobię do pachy, to łączę wszystkie części i dalej dziergam na okrągło.

lamika88 - Pon 01 Sie, 2011 21:40

Dokładnie tak jak napisała theli, bye Ja również robię według tego sposobu i zawsze wychodzi wesoło mi Można moim zdaniem łatwiej dopasować rozmiar niż robiąc na okrągło od góry bye
zorza - Pią 05 Sie, 2011 18:49

Dzięki za wszystkie podpowiedzi.
Blog Doroty już co nieco przejrzałam.Sweter się robi radocha

ewasz29 - Sob 24 Paź, 2015 22:54

Myślę nad zrobieniem swetra metodą od dołu na okrągło i nie bardzo rozumiem ,co dalej ,po nabraniu oczek rękawów i korpusu na jeden drut . Jak odejmować oczka ,żeby jakoś to sensownie wyszło ? Czy tak samo jak przy robieniu od góry , tyle ,że zamiast dodawać przy oczku prowadzącym raglanu ,to zamykać przerabiając po 2 oczka razem ,czyli zamykać w co drugim okrążeniu po 8 oczek ?
kabyr - Sob 24 Paź, 2015 23:24

http://swetrydoroty.blogs...-kocyk-nie.html
w tym linku autorka bloga opisuje dokładnie jak zrobić sweter z raglanem od dołu.

ewasz29 - Nie 25 Paź, 2015 06:40

Dzięki za linka . Ale chciałabym dopytać ,bo ciągle mam wątpliwości ,czy nie powinno się odejmować oczka ,na przodzie tak samo jak i na plecach ,bo inaczej to na przodzie za dużo oczek zostanie ?
nula - Nie 25 Paź, 2015 06:54

ewasz29 napisał/a:
czy nie powinno się odejmować oczka ,na przodzie tak samo jak i na plecach

ja właśnie robię raglan od dołu - pierwszy raz wesoło mi
w mojej rozpisce jest, żeby odejmować po 8 oczek w co drugim rzędzie (czyli odwrotnie niż od góry)
czyli tak jak pisałaś ....
ale co mi wyjdzie to się dopiero okaże .....

w robieniu od góry nie ma problemu - dodajesz tak długo aż dojdziesz do pachy
a w robieniu od dołu moim zdaniem problem polega na tym, że od początku trzeba mieć odpowiednią ilość oczek, żeby potem po tym odejmowaniu wszystko się ładnie zeszło , bo chyba może się zdarzyć, że np. skończą nam się oczka na rękawie a zostanie za dużo oczek na przodzie albo tyle ?

fralusia - Nie 25 Paź, 2015 07:19

Jak robimy od góry, to przy rozdzielenie dodajemy oczka pod pachą, czyli jak robimy od dołu to też chyba powinnyśmy wykonać czynność teraz odwrotną, czyli odjąć. Jak dodajemy i odejmujemy podkrój pachy będzie ładniejszy. bye
nula - Nie 25 Paź, 2015 07:35

fralusia napisał/a:
czyli jak robimy od dołu to też chyba powinnyśmy wykonać czynność teraz odwrotną, czyli odjąć.

no tak...

łącząc wszystko razem odkładamy oczka pod pachą na nitkę - zostaje nam dziura , którą potem zaszywamy - czyli w sumie tak samo jak robiąc od góry...

ewasz29 - Nie 25 Paź, 2015 08:45

Też będę po raz pierwszy robić od dołu ,no i jeszcze na dodatek po raz pierwszy grubą włóczką ,na drutach 8 . No cóż ,najwyżej będę pruć i zamiast eksperymentować zacznę od góry
fralusia - Nie 25 Paź, 2015 09:27

Nie poddawaj się, tak też Ci pięknie i szybko wyjdzie cmoknięcie
AnaSz6 - Śro 09 Maj, 2018 06:17

Grażyna napisał/a:
Robisz według tych samych zasad.

Ja agrafką zaznaczam sobie boki. Większą agrafką początek nowego rzędu, mniejszą środek, żebym się nie pomyliła. Jeśli muszę dodawać oczka, to właśnie robię w tych miejscach. Potem, gdy mam pachę, dzielę robótkę na przód i tył i dowiązuję kłębek, aby dziergać 2 części jednocześnie. Jeśli to ma być sweter reglan lub z okrągłym karczkiem, to zostawiam tę robótkę, dziergam rękawy, gdy dorobię do pachy, to łączę wszystkie części i dalej dziergam na okrągło.


No właśnie problem ze zrozumieniem: Ja agrafką zaznaczam sobie boki - które?
jak połączyć wszystkie części?
A w ogóle: 1. Chyba jestem tumankiem, bo nie bardzo rozumiem.
2. Najlepszy byłby filmik
Serdecznie pozdrawiam

chocolatin - Śro 09 Maj, 2018 15:38

Przed pierwszym oczkiem rzędu zawieszasz agrafkę na drucie i na środku robótki zawieszasz drugą (inną np. mniejszą) żeby wiedzieć gdzie masz początek rzędu i gdzie np. odejmować oczka na wcięcie w talii czy robienie pach, Smile
AnaSz6 - Czw 14 Cze, 2018 08:43

chocolatin napisał/a:
Przed pierwszym oczkiem rzędu zawieszasz agrafkę na drucie i na środku robótki zawieszasz drugą (inną np. mniejszą) żeby wiedzieć gdzie masz początek rzędu i gdzie np. odejmować oczka na wcięcie w talii czy robienie pach, Smile


Dzięki



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group