To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
RękoDzielni - Forum u Maranty

miejsce spotkań miłośników robótek ręcznych wszelkich
i nie tylko...

Biżuteria - [biżuteria] Beaded balls czyli kulki koralikowe

weraph - Pon 16 Sty, 2012 09:31
Temat postu: [biżuteria] Beaded balls czyli kulki koralikowe
Beaded balls czyli kulki koralikowe ściegiem peyote.

Dzisiaj przedstawiam wam kurs, stworzony niejako na życzenie wielu użytkowniczek maranciaków, na klasyczne kulki oplatane koralikami z wykorzystaniem sciegu peyote. Kurs jest uzdjeciowiony dzięki Andrzejowi (http://www.blaszak8.iportfolio.pl/). Pokażę krok po kroku jak zrobić kuleczkę ok. 14mm. Wersja dla początkujących.

Materiały:
- koraliki 11/0 (ok. 2mm), około 1,5 grama, najlepiej Toho/Miyuki
- żyłka lub nici - stosuję żyłkę 0.14mm firmy Jaxon o nazwie Crocodile.
- igła do koralików.
- kulka szklana/akrylowa/drewniana o średnicy około 10-12mm.
- szpilka ze stópką lub kulką.
- 2 baranki silikonowe.
- mata do rękodzieła lub arkusz filcu - coś z czego koraliki nie będą uciekać.
- nożyczki.
- szczypce proste

Czas:
ok. 30-50minut na pierwszą, potem już idzie dużo szybciej:)

Kulka, którą będziemy oplatać winna być dopasowana kolorystycznie do koralików, gdyż jej kolor będzie nieco widoczny pomiędzy koralikami - uniwersalnym wyborem będą czarne i przejrzyste kule.

Zatem, do dzieła!

1. Przygotowujemy około 50-60cm żyłki z nawleczoną igłą. Nawlekamy 4 koraliki, pozostawiając około 10-15cm żyłki - taki "ogon" pozwoli na zawiązanie jej na końcu pracy.

2. Wszystkie 4 koraliki przewlekamy jeszcze raz, potem tylko 2 następne. Pozwoli to na uzyskanie formy kwadracika.

3. Dodajemy po jednym koraliku (nowe koraliki oznaczam niebieskimi kropeczkami) pomiędzy koraliki z poprzednich punktów - w sumie 4. Przechodzimy do kolejnego rzędu przewlekając pierwszy dodany w tym punkcie koralik.

4. Dodajemy po 2 koraliki, pomiędzy koraliki z poprzedniego rzędu - w sumie 8. Przechodzimy do kolejnego rzędu, przewlekając pierwszy dodany w tym punkcie koralik.

5. Zmieniłam kolor dla lepszej wizualizacji. Dodajemy po jednym koraliku pomiędzy koraliki z poprzedniego punktu. Również między te dodawane podwójnie - w sumie 8. Przechodzimy do kolejnego rzędu, przewlekając pierwszy dodany w tym punkcie koralik.

6. Dodajemy po 1 koraliku, pomiędzy koraliki z poprzedniego rzędu - w sumie 8. Przechodzimy do kolejnego rzędu, przewlekając pierwszy dodany w tym punkcie koralik.

7. Dodajemy 1 koralik, pomiędzy koraliki z poprzedniego rzędu, a następnie 2 koraliki, pomiędzy kolejne koraliki z poprzedniego rzędu, powtarzamy to jeszcze 3 razy - w sumie dodajemy 12 koralików. Przechodzimy do kolejnego rzędu, przewlekając pierwszy dodany w tym punkcie koralik.

Zaciągamy żyłkę, plecionka przyjmuje już kształt czapeczki.

8. Zmieniłam kolor dla lepszej wizualizacji. Dodajemy po 1 koraliku pomiędzy koraliki z poprzedniego rzędu, również pomiędzy te dodawane podwójnie - w sumie 12. Przechodzimy do kolejnego rzędu, przewlekając pierwszy dodany w tym punkcie koralik.

9. Teraz potrzebujemy kuleczki, szpiki oraz baranków silikonowych. Baranek nakładamy na szpilkę, a na tę konstrukcję naszą plecionkę, kulkę i drugi baranek. Z drugiej strony zaginamy szpilkę, tak by całość się trzymała. Zaciągamy żyłkę, by plecionka ściśle przylegała do koralika.

10. Dodajemy po 1 koraliku, pomiędzy koraliki z poprzedniego rzędu - w sumie 12. Przechodzimy do kolejnego rzędu, przewlekając pierwszy dodany w tym punkcie koralik. W tym momencie wyciągamy igłę.

11. Powtarzamy punkty od 1 do 8 tworząc drugą połowę kuleczki.

12. Odginamy szpilkę i nakładamy drugą plecionkę, następnie drugi baranek silikonowy i zaginamy szpilkę, tak by całość się trzymała. Dodajemy po 1 koraliku, pomiędzy koraliki z poprzedniego rzędu - w sumie 12. Przechodzimy do kolejnego rzędu, przewlekając pierwszy dodany w tym punkcie koralik.

13. Sprawdzamy, czy to już wystarczy do zszycia połówek. Jeśli koraliki się zazębiają - zszywamy, jeśli nie, doszywamy jeszcze tyle rzędów środkowych (czerwonych) ile uznamy za niezbędne. W moim przypadku potrzebowałam jeszcze jednego rzędu.

14. Zszywanie. Układamy plecionki, tak by koraliki się zazębiały (jak w zamku błyskawicznym). Żyłką z igłą, która szyliśmy jedną z połówek przechodzimy przez sąsiednie koraliki - raz z górnej plecionki, raz z dolnej zaciskając dosyć mocno. Ważne by wszystkie żyłki mieć pod kontrolą, aby się nie splątały.

15. Po zszyciu zdejmujemy kulkę z konstrukcji szpilkowo-barankowej. Przechodzimy każdą z żyłek (osobno) przez kilka koralików na bieguny kulki. Tam żyłkę związujemy dwu/trzykrotnie z "ogonem" i chowamy supełek do najbliższego koralika (15b). Ważne by nie odcinać żyłki przy supełku - rozplącze się! Można również zabezpieczyć supełek kropelką kleju błyskawicznego.

Istnieją metody wykonywania kulek od początku do końca, bez konieczności tworzenia dwóch połówek, jednakże dla początkujących w tej technice redukcja koralików mogłaby stanowić problem.

Skrót dodawania koralików:
1. 4k
2. 4k
3. 2k x4 - w sumie 8k
4. 8k
5. 8k
6. (1k, 2k)x4 - w sumie 12k
7. 12k
8. 12k

Większe kulki można oplatać rozpoczynając od 5, a nie 4 koralików. Mniejsze natomiast wykonując tylko jedno rozszerzenie (do p. 6)

Propozycje podania pokazałam na samej górze, dla inspiracji wrzucam fotkę z bloga http://sabellamc.blogspot.com/ :

Miłego szycia;)
Odpowiem na wszystkie wasze pytania i ocenię efekty. Mam nadzieję, że kulki nie sprawią wam problemu a uświetnią nie jedną pracę, czy to naszyjnik czy kolczyki:)

Inny moj kurs, na sznury koralikowo-szydełkowe znajduje się tutaj: http://maranciaki.pl/foru...der=asc&start=0

wikifiki - Pon 16 Sty, 2012 12:42

Weroniko! Jesteś Super dizewczyna!!! Kursik bardzo fajny i bardzo przystępny w swej formie.
Ja narazie kończe firankę tez z koralikami wściekły i mam zamiar wkoncu sie pobawić w szydełko-koralikowanie.
cmoknięcie cmoknięcie cmoknięcie

Poranna - Pon 16 Sty, 2012 13:39

fajny tutek Smile
ja znam od Neli (z Craftladies) szycie kulki od razu całej, Ty pewnie masz porównanie ... która opcja łatwiejsza? od razu szycie całej czy z połówek?

weraph - Pon 16 Sty, 2012 13:47

Poranna, dla początkujących szycie całej jest trudne - redukcja nie wychodzi, koraliki się rozłażą, to nie tylko moja opinia, równiez moich uczennic. Kwestia wprawy. Kurs zrobiłam by był jasny dla wszystkich - i tych którzy dopiero zaczynają i tych którzy już wiedzą z czym to się podaje;)
Poranna - Pon 16 Sty, 2012 13:55

aaaa .... czyli lepiej z połówek .... pamiętam, że kiedyś miałam kłopot z dobraniem kulki do środka, albo była za mała i całość się jakby "uginała" albo była zbyt duża i robiły mi się mini przerwy między koralikami, bo ciężko to było zebrać "do kupy" .... i długo szukałam kulki bez wypełniania środka .... ale nie znalazłam takiej ładnej, kształtnej ...
weraph - Pon 16 Sty, 2012 14:05

Poranna, a te ażurowe typu np. piłeczki footbolowej lub dwunastościanu foremnego? Sa w szkołce na CL.
Poranna - Pon 16 Sty, 2012 14:09

no wiesz ... jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma Smile
Elżbieta P. - Pon 16 Sty, 2012 16:53

Weroniko, jesteś wspaniała, dziękuję za tak czytelny opis cmoknięcie
mimusia-1 - Pon 16 Sty, 2012 19:33

love love love dziękuje za kursik przy czasie bedę działać
moslamawe - Pon 16 Sty, 2012 22:07

weraph, cmoknięcie cmoknięcie cmoknięcie
Kamoni - Wto 17 Sty, 2012 18:24

weraph, cmoknięcie cmoknięcie cmoknięcie hopla hopla hopla
alinuk - Wto 17 Sty, 2012 19:25

wspanialy kurs, dziekuje bardzo, na pewno skorzystam, ach .... juz mnie palce swedza ale najpierw ubranko dla niemowlaka skonczyc musze.
dzieki kwiatek dla ciebie cmoknięcie

weraph - Wto 17 Sty, 2012 19:44

Moje miłe, podziękujcie mi jak zrobicie! Skąd mam widzieć czy kurs jest dobry jak nie widzę efektów;)
Elżbieta P. - Wto 17 Sty, 2012 20:16

Weroniko, kurs jest bardzo dobry.
Gorzej z praktyką, ja na razie poległam na łączeniu tych połówek, robię, pruję, znów zaczynam od początku i nadal nic, albo wychodzi mi źle połówka, albo łączenie

weraph - Wto 17 Sty, 2012 20:20

Elżbieta P., Czym charakteryzuje się złe złączenie? Dużo zalezy od kulki jaką masz w srodku.
Elżbieta P. - Wto 17 Sty, 2012 21:28

u mnie koraliki nie zazębiają się tak równo jak u Ciebie, kulka wielkością pasuje idealnie, ale na pewno źle zrobiłam te połówki i stąd chyba to niedopasowanie
weraph - Wto 17 Sty, 2012 21:59

Elżbieta P., A zrob jeszcze jeden rządek moze:)
Elżbieta P. - Wto 17 Sty, 2012 22:09

spróbuję, chociaż teraz znów robiłam i komplikuje mi się w 7 i potem w 8 rządku, gdzie dodaję 1 potem 2 koraliki
weraph - Wto 17 Sty, 2012 22:24

Elżbieta P., Komplikuje, nie wiele mi to słowo wyjasnia:)? Ja wiem ze dużo to kwestia wprawy, ale zawsze możesz strzelic fotkę do oceny.

W 7 i 8 punkcie - zeby nie mieszać;)

Elżbieta P. - Wto 17 Sty, 2012 22:27

weraph, dziękuję, jutro zrobię fotkę tego co zrobiłam i pokażę co mi wychodzi
a to właśnie moja nieudana kulka, tak jak pisałam, nie wychodzi mi to łączenie. I tak już kulka jakoś wyszła, ale dopiero jak zaczęłam z 2-ch kolorów koralików, z jednego kompletnie mi nie wychodziło.
A jak już się uczę, to może masz Weroniko jakiś sposób na zrobienie takiej kulki "w całości" bez zszywania? byłoby mi (chyba) łatwiej

Mariolcia1986 - Czw 19 Sty, 2012 19:18

znalazłam w internecie wzór na kulkę burberry chyba podobna do tej kulki weraph
http://aquacreativa.blogs...mas-jajaja.html

weraph - Czw 19 Sty, 2012 19:21

Mariolcia1986, Spojrz na moj post o kulkach udostępniam tam CALY wzór na burrbery, gdyż ten który wklejasz obejmuje tylko srodeczek;)

Elżbieta P., niestety nie dysponuję, uwierz mi, nie jest łatwiej:)

Elżbieta P. - Czw 19 Sty, 2012 19:31

no cóż, w takim razie robię kolejne podejście do tej łączonej, może w końcu pokonam "smoka" wesoło mi
weraph - Czw 19 Sty, 2012 19:37

Elżbieta P., a może strzelisz zdjęcie? Smile
Elżbieta P. - Czw 19 Sty, 2012 19:54

dziś jest już nowa, skończona kulka hopla weraph, Twój kurs bardzo mi pomógł, co prawda robiłam ją troszkę inaczej, jak podałaś, bo nie zszywałam, ale udało się i jestem bardzo zadowolona. Na pewno kulka nie jest idealna, ale "trening czyni mistrza", także jeszcze parę kulek zrobię i będą lepsze wesoło mi