RękoDzielni - Forum u Maranty

miejsce spotkań miłośników robótek ręcznych wszelkich
i nie tylko...


Strona główna  • Mapa stron  • Księga gości  • Portal   Forum
Nasze ostatnie prace  • Kontakt z administratorem
• Aktualne losowania


Poprzedni temat :: Następny temat
Sklepik internetowy - od strony prawnej
Autor Wiadomość
Kulbisia 
Użytkownik średnioaktywny


Kraj:
Poland

Autor tematu
Wiek: 36
Dołączyła: 23 Wrz 2007
Posty: 195

Medale: Brak

Wysłany: Nie 11 Paź, 2009 11:37   Sklepik internetowy - od strony prawnej

Drogie Panie, od dłuższego czasu zastanawia mnie kwestia sprzedaży internetowej od tej strony prawnej. Już mówię, czego dotyczą moje wątpliwości.

Powiedzmy, że jakaś osoba zajmuje się rękodziełem (obojętnie czy frywolitki, czy szydełko czy co tam jeszcze innego) i akłada w sieci sklepik - specjalną, oficjalną stronę, która funkcjonuje już zupełnie profesjonalnie. Nie zatrudnia jednak żadnego innego pracownika - sama sprzedaje swoje produkty. I teraz chciałabym wiedzieć, jak to wygląda od strony prawnej - czy trzeba zarejestrować działalność i normalnie założyć firmę z czym się wiąże masa załatwiania, biegania, a potem kwestie siedziby firmy, prowadzenia ksiąg itp. Czy może nie trzeba zakładać firmy, a działalność legalizuje się w jakiś inny sposób? Czy wreszcie, niczego się nie zakłada, nie zgłasza, ale jakiś podatek od tego się płaci.

Nieznajomość prawa nie zwalnia z przestrzegania go, więc wolałabym tą kwestię wyjaśnić wcześniej Smile

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
Makarbella 
Użytkownik aktywny



Kraj:
Poland

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 26 Mar 2009
Posty: 332

Medale: Brak

Wysłany: Nie 11 Paź, 2009 12:31   

Jeśli sprzedajesz za mniej niż 1000 zł (ale nie w skali miesiąca, roku, tygodnie - tylko w ogóle) możesz się nie rejestrować a płacić podatek. Ale sklepu założyć nie możesz, ponieważ wymóg jest by na stronach sklepu podać NIP, REGON i nr zezwolenia (wpisu do ewidencji gosp.). Z tym tysiącem też tak naprawdę sprawa jest śliska, bo inny przepis mówi, że jeśli sprzedaż ma charakter ciągły - musi być zgłoszony i zarejestrowany jako działalność gosp.
A ostatnio rozporządzenia i ustawy sprawiły, że Allegro rozdzieliło konta na firmowe i prywatne i jednym rzutem oka fiskus się zorientuje, czy sprzedawca płaci podatki czy nie i założę się, że wkrótce takie same konta wprowadzą galerie internetowe typu pakamery czy innej wylęgarni. Jednak w takiej galerii jak pakamera czy wylęgarnia istnieje furtka w postaci umowy o dzieło zawartej między twórcą a galerią i wszystko gra.

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
Gość, życzę Ci miłego dnia
MAKARBELIZMY
DOBRY SKLEP Z WŁÓCZKĄ
Ostatnio zmieniony przez Makarbella Nie 11 Paź, 2009 21:47, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
dom_Klary 
Użytkownik b. aktywny
Prowence



Kraj:
Poland

Pomogła: 42 razy
Dołączyła: 17 Maj 2007
Posty: 1790
Skąd: Warszawa

Medale: 1 (Więcej...)

Wysłany: Nie 11 Paź, 2009 13:23   

furtka w postaci umowy o dzieło zawartej między twórcą a galerią i wszystko gra.

Idealne rozwiązanie, bravo! Zawsze się znajdzie cos pozytywnego w przepisach...
Pozdrawiam

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
http://domklary.com/
https://www.facebook.com/DomKlary
 
 
Vanique
Użytkownik małomówny


Kraj:
Poland

Dołączył: 11 Sie 2009
Posty: 59

Medale: Brak

Wysłany: Nie 11 Paź, 2009 18:16   

Dziwne to ... nie wiem nie ma to jak kochana Polska co by tu...
Makarbella ten opis to dla mnie ? xD

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
szajka 
Użytkownik aktywny
szajka



Kraj:
Poland

Pomogła: 4 razy
Wiek: 40
Dołączyła: 04 Sty 2008
Posty: 660
Skąd: Warszawa-Jelonki

Medale: Brak

Wysłany: Nie 11 Paź, 2009 19:10   

Vanique,m ten podpis to taki ogolny jest, wpisujesz specjalny kod i w zaleznosci od tego kto widzi podpis to jego nick się tam pojawia Wink bo ja np widzę swój Smile

a co do sklepiku to dzięki za temat bo sama sie zastanawialam... ale widac ze to nie takie proste i chyba pozostanę przy "poczcie pantoflowej" :-/

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
http://handmadeearings.blogspot.com - kolczyki
http://szajka.multiply.com/ - mój Multiply Smile
http://picasaweb.google.com/mrs.szaya
http://galeria.animalia.pl/neva123 - moja malutka koteczka Very Happy
 
 
 
Vanique
Użytkownik małomówny


Kraj:
Poland

Dołączył: 11 Sie 2009
Posty: 59

Medale: Brak

Wysłany: Pon 12 Paź, 2009 15:43   

Trochę techniki i się gubię... xD to się nazywa intelekt Very Happy
Dzięki Szajka za wyjaśnienie :*

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
Kulbisia 
Użytkownik średnioaktywny


Kraj:
Poland

Autor tematu
Wiek: 36
Dołączyła: 23 Wrz 2007
Posty: 195

Medale: Brak

Wysłany: Sob 26 Gru, 2009 13:24   

z małym opóźnieniem, ale pociągnę temat dalej... Smile
czyli... jak bym chciała założyć mini firmę sprzedającą własne wyroby - powiedzmy, że chcę prowadzić sklep internetowy. to co trzeba zrobić, żeby wszystko było legalnie, zgodnie z przepisami itp. itd. bo w końcu, jeżeli zakłada się firmę - nawet tylko jednoosobową, to firma musi mieć jakąś siedzibę (?), potrzebna jest jakaś księgowa (?) etc....
czy może taką działalność rejestruje się jakoś inaczej i wtedy wymogi są mniejsze?

próbowałam kiedyś wyciągnąć jakieś informacje od pani pracującej w ZUSie, ale ona sama nie do końca wiedziała O.o
więc może Panie, które już coś takiego zrobiły, lepiej będą wiedziały co, gdzie jak i za ile trzeba zrobić?

  plus minus  Kto ocenił?
Ostatnio zmieniony przez Kulbisia Sob 26 Gru, 2009 13:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
maja1 
Użytkownik średnioaktywny


Kraj:
Poland

Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 13 Paź 2006
Posty: 218

Medale: Brak

Wysłany: Sob 26 Gru, 2009 14:52   

Niestety czy mała czy większa firma rejestrujesz tak samo.Obecnie istnieje coś takiego jak jedno okienko,czyli wszystkie dokumenty ;wpis do ewidencji działalności gospodarczej,druki do ZUS ,regon,nip firmy składasz w jednym okienku w Urzędzie miasta właściwym dla miejsca zamieszkania.Czekasz na odpowiedzi o nadaniu regonu ,nip-u i z zusu.Niestety ZUS i US wzywają do stawienia się w ich siedzibach -więc to jedno okienko nie jest w rzeczywistości jedno.A jeszcze musi być firmowe konto.
Siedzibą firmy jeśli ma to być sprzedaż internetowa pewnie będzie Twoje mieszkanie ,chyba że planujesz inne miejsce.
Co do księgowości zależy jaki sposób opodatkowania wybierzesz i czy dasz rade rozliczać się sama czy wolisz żeby robiła to księgowa ,obowiązku posiadania księgowej nie ma.
To tak w skrócie .

+1  plus minus  Kto ocenił?
 
 
Kulbisia 
Użytkownik średnioaktywny


Kraj:
Poland

Autor tematu
Wiek: 36
Dołączyła: 23 Wrz 2007
Posty: 195

Medale: Brak

Wysłany: Sob 26 Gru, 2009 15:20   

dziękuję za odpowiedź.
a mam jeszcze pytanie o koszty - bo to jest też ważna sprawa Smile

czy można gdzieś w internecie znaleźć opis tego jakie rodzaje podatków trzeba płacić itp?

ja jestem w filologiem więc nie bardzo znam się na tych rachunkowych sprawach. dlaczego w szkole uczą rozmaitych nieprzydatnych w życiu pierdół, a nie nauczą człowieka jak sobie radzić w życiowych, codziennych sprawach, z którymi tak naprawdę każdy z nas musi się wcześniej czy później zmagać...? Smile

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
Makarbella 
Użytkownik aktywny



Kraj:
Poland

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 26 Mar 2009
Posty: 332

Medale: Brak

Wysłany: Sob 26 Gru, 2009 16:43   

Jeśli pracujesz na umowę o pracę - płacisz od firmy ZUS w wysokości 224,24zł, jeśli firma to będzie jedyne twoje utrzymanie - zapłacisz więcej, ale przez pierwsze dwa lata ZUS da ci ulgę. Druga rzecz, którą płacisz jest podatek i z tym jest polka. Bo jeśli masz obroty do 50.000 zł rocznie to nie odprowadzasz VATu od sprzedaży, płacisz tylko VAT przy zakupach. Jeśli obrót przekroczy 40.000 w ciągu jednego roku - powinnaś kupić kasę fiskalną, albo przestać przyjmować gotówkę - tylko wpłaty na konto bankowe. Kasa fiskalna jest jednak niezbędna jeśli sprzedajesz biżuterię srebrną albo złotą. Możesz zdecydować się na inne formy opodatkowania, np. ryczałt - to dość wygodne, bo nie prowadzisz papierkowości, ale płacisz co urząd nakaże i bez względu czy interes idzie, czy nie.
Jeśli chodzi o księgową - to jeśli w ogóle zamierzasz mieć księgową - od tego punktu programu zacznij zakładanie działalności. Koszt usług księgowych zaczyna się
od 180zł, przeważnie wynosi około 250zł ale nie cena jest tu ważna. I nie ma właściwie reguły, każdy musi sobie sam dopasować księgową: powinna być uporządkowana, pilnować terminów, umieć doradzić i być dokładna. Nic, tylko świecę w rękę i szukać...
Kiedy masz już księgową - wybierz bank. Z bankiem jest paranoja, bo nie założą konta firmowego póki nie załatwisz US, a w US nic nie załatwisz bez konta firmowego. A to Polska właśnie. Ponieważ jednak jako osoba fizyczna zakładająca działalność nie dostaniesz nowego NIP tylko pozostaniesz przy swoim - ten numer podajesz bankowi bez mrugnięcia okiem i czekasz miesiąc na załatwienie formalności.
Jeśli masz jeszcze jakieś pytania - pytaj, mam nadzieję że da się w miarę zrozumieć co piszę, choć dopadła mnie grypa i głowizna mi pęka bynajmniej nie od nadmiaru wiedzy Smile

+1  plus minus  Kto ocenił?
_________________
Gość, życzę Ci miłego dnia
MAKARBELIZMY
DOBRY SKLEP Z WŁÓCZKĄ
 
 
maja1 
Użytkownik średnioaktywny


Kraj:
Poland

Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 13 Paź 2006
Posty: 218

Medale: Brak

Wysłany: Sob 26 Gru, 2009 23:33   

Jeszcze co do podatku to możesz wybrać opodatkowanie na(1) zasadach ogólnych wg stawki liniowej 19% bez względu na wysokość uzyskanego dochodu lub według (2)skali podatkowej -wraz ze wzrostem dochodów wchodzisz w kolejny próg podatkowy.Prowadzisz Książkę przychodów i rozchodów-odliczasz wszystkie koszty związane z prowadzeniem firmy ,możesz rozliczać PIT razem z mężem. 3rodzaj opodatkowania to ryczałt ewidencjonowany prowadzisz Ewidęcje przychodów 3%-20%podatku od dochodu w zależności od rodzaju działalności jaką poradzisz-nie odliczasz kosztów (tylko ZUS)nie rozliczasz PIT wspólnie z mężem.4forma to karta podatkowa -najprostszy sposób bo nie prowadzi się żadnych ksiąg ,nie zawsze jednak korzystna .Ustalony przez US podatek płacisz bez względu czy osiągasz dochód czy nie.
Wpisz w Google zakładanie firmy ,sposoby opodatkowania i poczytaj .Jak będzie coś nie jasne pytaj .Bo to co piszemy to tak ogólnie, a wszystko zależy od rodzaju działalności jaką chcesz prowadzić.

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
dosiak 
Użytkownik średnioaktywny
szydełkomaniaczka



Kraj:
Poland

Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Pomogła: 9 razy
Wiek: 48
Dołączyła: 10 Maj 2008
Posty: 225

Medale: Brak

Wysłany: Nie 27 Gru, 2009 00:01   

Czytam i jestem pod wrażeniem...ja mam zarejestrowana działalność...rozliczam sie sama...ale ostatnio myślę nad galeria internetowa taką jak np.Unikalni...co tam trzeba załatwić aby móc taką działalność prowadzić?chodzi mi o to ,czy to jest jakieś pośrednictwo czy traktowane jest jako sklep? orientujecie sie kobitki? Co musiała bym dodatkowo zrobić ? jak to wygląda z rozliczeniami itd?

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
Co robię gdy nie piszę na forum Wink))

http://dosiak.pl/
 
 
Makarbella 
Użytkownik aktywny



Kraj:
Poland

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 26 Mar 2009
Posty: 332

Medale: Brak

Wysłany: Nie 27 Gru, 2009 00:50   

Jeśli kupisz towar i go odsprzedasz dalej - to będzie sprzedaż. Jeśli udostępnisz platformę i pobierzesz opłatę od sprzedaży - to będzie pośrednictwo albo usługa w rodzaju usługi hostingowej. A co musiałabyś zrobić? Zastanowić się najpierw, czy jesteś w stanie tak spopularyzować swój serwis, żeby przebić ofertę pakamery, wylęgarni i innych aleładnych...

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
Gość, życzę Ci miłego dnia
MAKARBELIZMY
DOBRY SKLEP Z WŁÓCZKĄ
 
 
dosiak 
Użytkownik średnioaktywny
szydełkomaniaczka



Kraj:
Poland

Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Pomogła: 9 razy
Wiek: 48
Dołączyła: 10 Maj 2008
Posty: 225

Medale: Brak

Wysłany: Nie 27 Gru, 2009 12:07   

Makarbella, Masz racje...trudne to by było...lepiej być artystą w tych galeriach niż je prowadzić cmoknięcie cmoknięcie cmoknięcie

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
Co robię gdy nie piszę na forum Wink))

http://dosiak.pl/
 
 
Kulbisia 
Użytkownik średnioaktywny


Kraj:
Poland

Autor tematu
Wiek: 36
Dołączyła: 23 Wrz 2007
Posty: 195

Medale: Brak

Wysłany: Nie 27 Gru, 2009 14:53   

ja dziękuje Drogie Panie za pomoc!
Teraz będę musiała poszukać i wszystko doczytać, a do tego - bardzo poważnie pomyśleć Smile

Mam jeszcze pytanie co do księgowości. Powiedzmy, że zakładając mini działalność gospodarczą, nie opłaca mi się wynajmować księgowej, której musiałabym płacić 250 zł. czy byłabym w stanie sama zajmować się tymi sprawami?

P.S.
Zakładanie galerii typu Wylęgarnia czy Pakamera jest chyba w tym momencie bezsensowne - rynek jest już przesycony, więc trzeba wymyślić coś nowego Wink

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
Makarbella 
Użytkownik aktywny



Kraj:
Poland

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 26 Mar 2009
Posty: 332

Medale: Brak

Wysłany: Nie 27 Gru, 2009 17:16   

Kulbisia napisał/a:
Mam jeszcze pytanie co do księgowości. Powiedzmy, że zakładając mini działalność gospodarczą, nie opłaca mi się wynajmować księgowej, której musiałabym płacić 250 zł. czy byłabym w stanie sama zajmować się tymi sprawami?


Heh, równie dobrze możesz zapytać nas, czy potrafiłabyś napisać "Pana Tadeusza" albo wyrecytować "Przedwiośnie" wspak, jadąc do tyłu na wrotkach wesoło mi Wybacz, jeśli zabrzmiało to ironicznie, ale nie znam stanu twojej wiedzy z rachunkowości. Z własnego doświadczenia wiem, że mimo że coś tam polizałam tej tajemnej wiedzy - mając księgową płacę haracz i płaczę, ale śpię spokojniej, bo wiem, że w boju z US nie pozostanę sama.

Kulbisia napisał/a:
Zakładanie galerii typu Wylęgarnia czy Pakamera jest chyba w tym momencie bezsensowne - rynek jest już przesycony, więc trzeba wymyślić coś nowego Wink


Otóż to!

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
Gość, życzę Ci miłego dnia
MAKARBELIZMY
DOBRY SKLEP Z WŁÓCZKĄ
Ostatnio zmieniony przez Makarbella Nie 27 Gru, 2009 17:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kulbisia 
Użytkownik średnioaktywny


Kraj:
Poland

Autor tematu
Wiek: 36
Dołączyła: 23 Wrz 2007
Posty: 195

Medale: Brak

Wysłany: Nie 27 Gru, 2009 18:04   

Makarbella napisał/a:
Kulbisia napisał/a:
Mam jeszcze pytanie co do księgowości. Powiedzmy, że zakładając mini działalność gospodarczą, nie opłaca mi się wynajmować księgowej, której musiałabym płacić 250 zł. czy byłabym w stanie sama zajmować się tymi sprawami?


Heh, równie dobrze możesz zapytać nas, czy potrafiłabyś napisać "Pana Tadeusza" albo wyrecytować "Przedwiośnie" wspak, jadąc do tyłu na wrotkach wesoło mi Wybacz, jeśli zabrzmiało to ironicznie, ale nie znam stanu twojej wiedzy z rachunkowości. Z własnego doświadczenia wiem, że mimo że coś tam polizałam tej tajemnej wiedzy - mając księgową płacę haracz i płaczę, ale śpię spokojniej, bo wiem, że w boju z US nie pozostanę sama.


fakt, źle zadałam pytanie...
jestem całkowicie zielona w sprawach ekonomicznych, finansowych itp. (myślałam, że to już zauważalne) - jestem ciekawa, czy przeciętny człowiek jest sam to w stanie ogarnąć. ale jak sama mówisz - nie jest to proste.

Nie przewiduję by moje ewentualne miesięczne dochody przekraczały te 250 zł, więc to chyba absurd wynajmować księgową w takich sytuacjach?


Hm... będę musiała nad tym wszystkim pomyśleć. Dzięki wielkie za pomoc! Smile

P.S.
A jeżeli porównywać sprawy rachunkowe do pisania PT, to naprawdę - mamy tysiące niepowtarzalnych i niedocenianych talentów na administracji ;P

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
JJka 
Użytkownik aktywny



Kraj:
Poland

Pomogła: 18 razy
Wiek: 51
Dołączyła: 23 Lip 2008
Posty: 775
Skąd: Częstochowa

Medale: Brak

Wysłany: Nie 27 Gru, 2009 18:31   

Makarbella napisał/a:
Z własnego doświadczenia wiem, że mimo że coś tam polizałam tej tajemnej wiedzy - mając księgową płacę haracz i płaczę, ale śpię spokojniej, bo wiem, że w boju z US nie pozostanę sama.

hehehe... dobre Smile ale zgadzam sie z tym absolutnie. :/ bo mam to samo Smile)

Kulbisia napisał/a:
czy byłabym w stanie sama zajmować się tymi sprawami?

Kulbisia, myśle że jesteś w stanie zając sie tym sama, ale po "małym" dokształceniu sie w tej dziedzinie... no i potem ciagłemu "byciu na bieżąco" w sprawach podatkowo-zusowych... a to wymaga czasu i poświecenia sie temu tematowi...
tylko wtedy gdzie czas na twórcze tworzenie???

dosiak napisał/a:
lepiej być artystą w tych galeriach niż je prowadzić

no właśnie.... Sad

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
Moja Galeria z pracami
na FB
oraz Blog
 
 
bjanna 
Gaduła ;)


Zaproszone osoby: 4
Kraj:
Poland

Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Pomogła: 52 razy
Dołączyła: 16 Gru 2006
Posty: 3820

Medale: 2 (Więcej...)

Wysłany: Nie 27 Gru, 2009 20:04   

Kulbisia, rzeczywiście masz problem, ale z cenami za prowadzenie ksiegowości jest i warto poszukać, bo u mnie można za 69 zł/ miesiąc mieć problem z głowy, wszystko zależy na jakie biuro trafisz, więc szukaj moja droga, a ja będę Ci kibicować cool

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
maja1 
Użytkownik średnioaktywny


Kraj:
Poland

Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 13 Paź 2006
Posty: 218

Medale: Brak

Wysłany: Nie 27 Gru, 2009 20:10   

Tak ,można się tego nauczyć .Jeśli myślisz o jakiejś dotacji na założenie działalności to na pewno zostaniesz wysłana na kurs .Będąc dociekliwym można się dużo dowiedzieć.
Mając księgową też musisz mieć jakieś pojęcie o przepisach które Cię dotyczą ,bo za błędy księgowej odpowiadasz Ty a nie ona.

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group


Ponieważ na forum pojawia się coraz więcej materiałów, zdjęć, itp.,
 proszę każdego, kto będzie miał jakiekolwiek zastrzeżenia odnośnie naruszenia praw autorskich o kontakt ze mną.
 Postaram się jak najszybciej materiały tego typu usunąć lub jeśli to będzie możliwe uzyskać zgodę na ich publikację.

Jednocześnie informuję, że administrator forum nie odpowiada za treść wypowiedzi innych użytkowników,
 a tym samym nie może być pociągany do odpowiedzialności za owe wypowiedzi.

maranta

  Liczniki na bloga

Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 31