RękoDzielni - Forum u Maranty

miejsce spotkań miłośników robótek ręcznych wszelkich
i nie tylko...


Strona główna  • Mapa stron  • Księga gości  • Portal   Forum
Nasze ostatnie prace  • Kontakt z administratorem
• Aktualne losowania


Poprzedni temat :: Następny temat
kurczenie się
Autor Wiadomość
agnesik12 
Użytkownik średnioaktywny



Kraj:
Poland

Autor tematu
Dołączyła: 05 Lut 2008
Posty: 123

Medale: Brak

Wysłany: Śro 15 Sty, 2014 11:22   kurczenie się

Witajcie,

Mam zamiar kupić tkaninę bawełnianą na obrus. Niedawno kupiłam także bawełnę ale na zasłonki. Po uszyciu zasłonki wisiały i na święta je wyprałam. Niestety skurczyły się ok. 10cm.

Stąd moje pytanie. Czy bawełna może skurczyć się dwa razy? Zastanawiam się czy teraz nie lepiej po kupieniu materiału go wyprać a dopiero potem uszyć. Czy raz skurczony materiał już się nie kurczy więcej?


Doradzcie kochane!

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
Albumik http://picasaweb.google.com/agnesik12
 
 
Naavy2000 
Użytkownik małomówny


Kraj:
Poland

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 02 Lip 2012
Posty: 57

Medale: Brak

Wysłany: Śro 15 Sty, 2014 11:56   

Niestety, może, chociaż nie musi. Wszystko zależy od jakości i od składu - czysta bawełna ma najsilniejszą tendencję do zbiegania się, chociaż istnieją jakieś sztuczki wytwórców przędzy, które mają temu zapobiegać.
Z domowych sposobów - możesz spróbować naciągnąć lekko zasłonki, gdy jeszcze będą wilgotne, a później wyprasować, albo poprzestać na samym prasowaniu, prowadząc żelazko w tym kierunku, w którym materiał najbardziej się kurczy.
Materiału na obrus nie musisz prać, wystarczy zmoczyć i wysuszyć, za to warto powtórzyć to 2-3 razy, nie prasując go. Ale np. drukowany wzór może od tych zabiegów stracić odrobinę swojej urody... Neutral

  plus minus  Kto ocenił?
Ostatnio zmieniony przez Naavy2000 Śro 15 Sty, 2014 14:36, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
AlaJ 
Użytkownik b. aktywny


Kraj:
Poland

Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Pomogła: 70 razy
Wiek: 68
Dołączyła: 21 Sty 2010
Posty: 1700

Medale: 1 (Więcej...)

Wysłany: Śro 15 Sty, 2014 12:53   

Nie tylko bawełna potrafi zrobić taki kawal przy zasłonach Wink. Ja od czasu takiej nauczki zawsze kupuję więcej tkaniny na zasłony, piorę i dopiero wtedy przycinam i obszywam.
Nigdy mi się nie zdarzyło, żeby potem jeszcze się coś skurczyło (widocznie miałam szczęście).

  plus minus  Kto ocenił?
_________________

https://picasaweb.google.com/100781043743691970700/BizuteriaFrywolitkowaAli?authkey=Gv1sRgCObsktv_1JX9-QE#
 
 
 
Naavy2000 
Użytkownik małomówny


Kraj:
Poland

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 02 Lip 2012
Posty: 57

Medale: Brak

Wysłany: Śro 15 Sty, 2014 14:51   

AlaJ napisał/a:
Nie tylko bawełna potrafi zrobić taki kawal przy zasłonach
Słusznie, masz rację - chyba wszystkie włókna roślinne potrafią okazać się równie "dowcipne"... W sumie, co do zasłonek, to chyba najwygodniej użyć włókna sztucznego, odpada nam wtedy suszenie i prasowanie - ja moje zasłony po odwirowaniu wieszam jeszcze wilgotne, i - wyglądają nienagannie Very Happy
Cytat:
Nigdy mi się nie zdarzyło, żeby potem jeszcze się coś skurczyło
Pierwsze kurczenie jest zawsze najsilniejsze. Ale miałam prześcieradło, które zmniejszyło jeszcze w piątym praniu rety
...W sumie straciło jakieś pół metra! To już chyba był rekord... ;]

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
narele 
Użytkownik małomówny


Kraj:
Poland

Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 03 Lut 2013
Posty: 66
Skąd: mazowieckie

Medale: Brak

Wysłany: Czw 16 Sty, 2014 09:37   

Co do kurczenia, ja każdą tkaninę po zakupie moczę w dość ciepłej wodzie i prasuję żelazkiem. Wtedy wiem czy tkanina farbuje i jak się zachowuje. Raz kupiłam dżins na dzień dobry zginęło pół metra. Szyłam spodnie komunijne, była to tkanina syntetyczna pod żelazkiem na moich oczach się zbiegała. W dzisiejszych czasach trzeba uważać na tkaniny i przed użyciem dekatyzować.

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
ciapara 
ciapara



Kraj:
Poland

Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Pomogła: 63 razy
Wiek: 50
Dołączyła: 05 Lip 2009
Posty: 7646

Medale: 1 (Więcej...)

Wysłany: Nie 26 Sty, 2014 16:11   

Moim zdaniem jak dobrze go wypierzesz i wyprasujesz to już nie powinien się skurczyć ponownie...

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
Moje Picassa
Moje Robótkowanie
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group


Ponieważ na forum pojawia się coraz więcej materiałów, zdjęć, itp.,
 proszę każdego, kto będzie miał jakiekolwiek zastrzeżenia odnośnie naruszenia praw autorskich o kontakt ze mną.
 Postaram się jak najszybciej materiały tego typu usunąć lub jeśli to będzie możliwe uzyskać zgodę na ich publikację.

Jednocześnie informuję, że administrator forum nie odpowiada za treść wypowiedzi innych użytkowników,
 a tym samym nie może być pociągany do odpowiedzialności za owe wypowiedzi.

maranta

  Liczniki na bloga

Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 18