RękoDzielni - Forum u Maranty

miejsce spotkań miłośników robótek ręcznych wszelkich
i nie tylko...


Strona główna  • Mapa stron  • Księga gości  • Portal   Forum
Nasze ostatnie prace  • Kontakt z administratorem
• Aktualne losowania


Poprzedni temat :: Następny temat
Apel ortograficzny
Autor Wiadomość
Grażyna 



Kraj:
Poland

Rangi dodatkowe:
przyjaciel3

Rangi:
przyjaciel

Pomogła: 102 razy
Dołączyła: 02 Sie 2005
Posty: 8050
Skąd: z Bełchatowa

Medale: 2 (Więcej...)

Wysłany: Pią 03 Sie, 2012 14:19   

kahoko napisał/a:
Dlatego po zauważeniu błędu, można go skomentować, a po ustosunkowaniu się autora, komentarz jest usuwany.


1. Nie wiem, czy zdajecie sobie sprawę, ze uwagi będą dotyczyć stale tych samych osób? Będzie im przykro, dlatego jestem za taktownym zwracaniem uwagi na PW. Oficjalne pisanie, to wytykanie palcem i nie można byków ortograficznych porównywać z błędnym podaniem liczby oczek, bo pierwsze to w pewnym sensie ułomność, a w drugim przypadku, to zwykła pomyłka, czasami nawet tzw. literówka.

2. Kto pisze z błędami, nie ważne, czy to dyslektyk, czy nie, to tych błędów nie dostrzega, bo ta osoba nie wie, czy napisała dobrze, czy nie. Przepraszam Małgosiu, ale to ty jestes tego przykładem. Piszemy o ortografii, a w twoich postach nadal błędy. Nadal pisowni nie sprawdzasz. A chciałabyś, żeby sprawdzali inni?

2. Posty dotyczące ortografii zaśmiecą forum, bo jak znam życie nikt ich jednak nie będzie usuwał. Wszyscy będą liczyć na moderatora, a moderator nie musi sledzic na bieżąco wszystkich wątków. Już trudno wyegzekwować, aby w niektórych działach ludzie pisali tak jak oczekujemy, wstawiali swoje prace w odpowiednim miejscu, kciuka zamiast pochwał, były prosby o zmniejszenie liczby emotikonów... itd., ... itp. Prośby bez echa...

3. Fajnie by było, jakby wszyscy slicznie pisali. Hmm... kto by nie chciał? Tylko, że jestesmy z róznych środowisk, mamy różne wykształcenie, świadomość, wiadomosci o języku. Forum to zróżnicowane środowisko i nie mozna za wiele wymagać. Nadrzędnym jednak celem forum nie jest śliczne pisanie lecz wirtualne spotkania zakręconych hobbystów, którzy zagladają na forum by się dzielić wzorami, uwagami, poradami.

4.
gracha napisał/a:
Bardziej denerwuje mnie pisanie niechlujne, bez znaków przestankowych, zaczynanie zdania małą literą itp. Jak jest popełniony błąd ort. można mimo to zrozumieć sens zdania, ale jak ktoś pisze "ciurkiem" - czasem nic a nic.


Też jestem zdania, jak Gracha, że ważne jest, aby wypowiedź była zrozumiała.

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
mój albumik http://grazyna1.fotosik.pl/albumy/3996.html
drugi album z pracami http://blouses.fotosik.pl/albumy/706533-9.html
Mój blog: http://handmadebygrazyna.blogspot.com/
https://www.facebook.com/grazyna.szczepaniak.58
 
 
kahoko 
Milczek


Kraj:
Poland

Dołączyła: 08 Kwi 2010
Posty: 22

Medale: Brak

Wysłany: Pią 03 Sie, 2012 15:07   

Grażyna, dlaczego zakładasz, że będzie im przykro? Jeśli uwaga będzie brzmiała " <spódnica>, nie <spudnica> Smile " a nie "znowu nie potrafisz napisać najprostszego słowa, już nie mogę czytać, co wypisujesz... itp", to dlaczego ma być takiej osobie przykro? Wbrew pozorom "taktownym zwracaniem się na PW" możemy wywrzeć na taką osobę dużo większą presję. Poza tym na tym polega proces uczenia się - na korygowaniu błędów, na wyczulaniu na błędy. I dotyczy to zarówno nauki robienia na drutach jak i ortografii. W końcu człowiek uczy się całe życie.

Uważam, że jeśli osoba zwróci uwagę na ortografię, to będzie na tyle skrupulatna, żeby post usunąć. Nie widzę tu problemu.

Ortografia to dział, który poznajemy na etapie szkoły podstawowej. Rozumiem, że wymaganie znajomości literatury francuskiej XVIII wieku byłoby dziwne, ale to jest wiedza bardzo podstawowa, porównywalna do podstawowych działań matematycznych. Oczywiście, temat ortografii nie powinien przysłonić głównego tematu danego działu, nie mniej jednak wyczulenie na tę sprawę (moim zdaniem) spowoduje, że wszystkim się będzie przyjemniej czytało. Jeszcze się nie spotkałam z osobą, która by narzekała, że za dobrze zna ortografię, więc doskonalenie się nawet w takiej formie uważam za słuszne.

Dalej jestem za ankietą.

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
tsuki no kawatte oshioki yo!
 
 
mala100gosia 
Użytkownik b. aktywny
Szperacz



Kraj:
Poland

Pomogła: 78 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 30 Sie 2007
Posty: 2682
Skąd: Tarnów

Medale: 1 (Więcej...)

Wysłany: Pią 03 Sie, 2012 16:48   

gracha, Tak zdecydowanie brak odpowiedniej interpunkcji utrudnia odczytanie zdania, a czasem nawet może zmienić jego sens Sad

Grażyna nie napisałam, że nie robię błędów, ale na pewno jest ich mniej. Sprawdzam to, co pisze, o ile mam czas, a nie jest to szybka odpowiedz, ponieważ "śpieszy mi się". Na moim, blogu, mimo, że notki przygotowuje z wyprzedzeniem i staram się by były jak najbardziej poprawne językowo, to jednak zakradają się błędy mimo różnych słowników. Tak jest i będzie z 2 względów -> słowniki elektroniczne są zawodne na dzień dzisiejszy w większym lub mniejszym stopniu, a po drugie -> ja też nie wszystko wyłapie, choć się staram.
Inna rzecz, że pisze bardzo szybko na klawiaturze i z tego powodu czasem brak polskich znaków lub litery np. w "się" zostają poprzestawiane. Na blogu zdarza się, że ktoś mi zwraca uwagę na błędy i nawet mnie to cieszy bo przynajmniej błąd, który pominęłam zniknie. I tyle w temacie, bo ile razy się w nim udzielam to rozkręca się dyskusja, z której jeszcze nie wynikły żadne konkrety.

A tak już zupełnie na marginesie rozbawila mnie sytuacja na studiach związana z moją ortografią:
Miałam przygotować projekt zaliczeniowy. Projekt został wykonany, sprawdzony w Wordzie, ba moja koleżanka znana z wyczulenia na ortografie przeglądneła go i jeszcze tu i ówdzie poprawiła. Praca została oddana, a gdy profesor ocenił wszystkie prace i nam oddał, skomentował to tak: "W przypadku pracy pani Małgorzaty moge powiedzięć, że nie tylko jest dobra, ale i że sama na pewno ją napisła, bo zawiera błędy ortograficzne, czego nie można powiedzieć o pracach ściągniętych z internetu...

Hym... I w tym jednym przypadku zastanawiałam się, czy dysleksja, jednak nie jest czymś dobrym Wink

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
http://pinterest.com/mala100gosia/ - moje prace

http://maranciaki.pl/foru...p=457568#457568 - dostęp do albumów na picasie

Szydełkowa historia - http://mala100gosia.blogs...ydekowania.html
Ostatnio zmieniony przez mala100gosia Pią 03 Sie, 2012 17:05, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
Grażyna 



Kraj:
Poland

Rangi dodatkowe:
przyjaciel3

Rangi:
przyjaciel

Pomogła: 102 razy
Dołączyła: 02 Sie 2005
Posty: 8050
Skąd: z Bełchatowa

Medale: 2 (Więcej...)

Wysłany: Pią 03 Sie, 2012 20:54   

Małgosiu - podałam twój przykład nie po to, by ci dokuczyć, ale dlatego, że wiedziałam, że się nie obrazisz i że właśnie rozumiesz w czym tkwi problem u dyslektyków. Starasz się jak mozesz i to ci nie wychodzi. Dyslektyk zna zasady pisowni lecz nie potrafi ich zastosować. Inni forumowicze maja te same problemy, też pewnie się starają i nadal piszą z błędami. Ale czy to umniejsza ich wartość jako człowieka i forumowicza? Raczej nie. Przynajmniej ja tak uważam. Mnie bardziej zależy na samej wypowiedzi, na spotkaniu się z ludźmi na forum, na tej wspaniałej atmosferze niż na tym, jak jest wypowiedź napisana. Owszem, błędy w oczy kolą, no cóż, wyznaję zasadę, że nie ma ludzi doskonałych.

kahoko - jeśli masz potrzebę stworzenia ankiety, to ją zrób, bo każdy użytkownik może ją zrobić. Ja nie będę się tym parać, bo jestem jej przeciwna. Zainteresowania na forum problemem ortografii raczej nie widzę, w przeciwnym wypadku zobaczyłybyśmy tutaj mnóstwo postów. Głosów za lub przeciw.

+4  plus minus  Kto ocenił?
_________________
mój albumik http://grazyna1.fotosik.pl/albumy/3996.html
drugi album z pracami http://blouses.fotosik.pl/albumy/706533-9.html
Mój blog: http://handmadebygrazyna.blogspot.com/
https://www.facebook.com/grazyna.szczepaniak.58
 
 
mala100gosia 
Użytkownik b. aktywny
Szperacz



Kraj:
Poland

Pomogła: 78 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 30 Sie 2007
Posty: 2682
Skąd: Tarnów

Medale: 1 (Więcej...)

Wysłany: Sob 04 Sie, 2012 07:50   

Grażyna, nie obraziłam się Smile a jeśli z mojej wypowiedzi to wynika, to przepraszam, ale byłam wczoraj podminowana z powu innych spraw.

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
http://pinterest.com/mala100gosia/ - moje prace

http://maranciaki.pl/foru...p=457568#457568 - dostęp do albumów na picasie

Szydełkowa historia - http://mala100gosia.blogs...ydekowania.html
 
 
 
gracha 
Użytkownik aktywny



Kraj:
Poland

Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Pomogła: 4 razy
Wiek: 62
Dołączyła: 01 Cze 2006
Posty: 517
Skąd: Suwałki

Medale: 1 (Więcej...)

Wysłany: Sob 04 Sie, 2012 22:37   

Moim zdaniem nic a nic nie wskazywało,że się obraziłaś Smile
Mam bliską koleżankę, która była w szkole piętnowana przez nauczycieli z jęz. polskiego i rosyjskiego, miewała poprawki. Za "moich" czasów nikt nie słyszał o dysleksji, czy dysortografii, dopiero jak jej córka zaczęła mieć podobne objawy pedagog szkolna to stwierdziła. Koleżanka miała problem przy pomaganiu dzieciom w odrabianiu lekcji pomimo posiadania słownika ortograficznego, gdyż nie wiedziała, które słowa ma sprawdzać, które pisze dobrze a które źle Smile. To było za czasów "niekomputerowych".

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
 
M. 
Użytkownik b. aktywny



Kraj:
Poland

Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Pomogła: 35 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Lip 2009
Posty: 1845
Skąd: Olsztyn

Medale: 1 (Więcej...)

Wysłany: Nie 05 Sie, 2012 09:29   

kahoko napisał/a:
Grażyna, dlaczego zakładasz, że będzie im przykro? Jeśli uwaga będzie brzmiała " <spódnica>, nie <spudnica> Smile " a nie "znowu nie potrafisz napisać najprostszego słowa, już nie mogę czytać, co wypisujesz... itp", to dlaczego ma być takiej osobie przykro?


normalną reakcją człowieka jest złość gdy nie prosi o ocenę a jest oceniany...

przykro !!! bo może poczuć się gorsza.. w pisaniu... a być wirtuozem drutów czy szydełka !!!

gdybym chciała pytać czy dobrze napisałam.. poszłabym na forum poprawnej pisowni bye
jak tu trafiłam to pomyślałam, że same pouczenia będą tyle tu nauczycielek hahahihi

Grażyna uklon uklon uklon

+2  plus minus  Kto ocenił?
_________________

 
 
gracha 
Użytkownik aktywny



Kraj:
Poland

Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Pomogła: 4 razy
Wiek: 62
Dołączyła: 01 Cze 2006
Posty: 517
Skąd: Suwałki

Medale: 1 (Więcej...)

Wysłany: Wto 04 Lut, 2014 14:10   

Może niektóre uznają,że się czepiam, i tak, jest tu forum dla dziergających ale kto powiedział,że jak się ładnie dziergać to nie powinno się umieć używać przecinków? Podziwiałam piękną robótkę i za nic nie rozumiem tego zdania - Prawdziwy kolorek najbardziej realny na zdjęciu autoportret.

+3  plus minus  Kto ocenił?
 
 
 
japoneczka01 
Użytkownik b. aktywny



Kraj:
Poland

Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Pomogła: 118 razy
Dołączyła: 04 Paź 2010
Posty: 1901
Skąd: Tarnów

Medale: 1 (Więcej...)

Wysłany: Pią 24 Kwi, 2015 11:42   

Mimo szczerych chęci poprawy pisowni na forum, mam wrażenie, że panie, których to dotyczy właśnie omijają ten temat.
Niestety u nich nic się nie poprawia pod tym względem. Chociaż w trakcie pisania mają podkreślony na czerwono każdy nieprawidłowo napisany wyraz i jakoś nie zastanawiają się dlaczego tak się dzieje.
Mnie razi jeszcze coś innego, a mianowicie: są osoby, które z ortografią nie mają problemów, ale obcy jest dla nich klawisz "spacja". Zwyczajnie go omijają i nie robią odstępów między zdaniami, czyli po kropce.
Często podkreślam często nie robią też odstępu po przecinku, albo o zgrozo stawiają przecinek nie po wyrazie, a przed następnym.
Nie tylko źle się czyta taki tekst, ale mam wrażenie, iż takie niechlujne pisanie jest lekceważące dla czytającego.
Niby ktoś się wypowiada w jakimś temacie, ale tak naprawdę nie obchodzi go jak czytelnik męczy się z odczytaniem i zrozumieniem sensu takich wypowiedzi.
Podejrzewam, że jak już coś napiszą, to nigdy nie odczytują tego co napisały przed wysłaniem na forum - niestety.
Ech.... szkoda słów (sama odczytuję swój tekst nieraz kilkakrotnie).
Ps. I żeby było jasne - nie jestem nauczycielką.

+1  plus minus  Kto ocenił?
Ostatnio zmieniony przez japoneczka01 Pią 24 Kwi, 2015 11:54, w całości zmieniany 5 razy  
 
 
AlaJ 
Użytkownik b. aktywny


Kraj:
Poland

Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Pomogła: 70 razy
Wiek: 68
Dołączyła: 21 Sty 2010
Posty: 1700

Medale: 1 (Więcej...)

Wysłany: Sob 25 Kwi, 2015 20:37   

Też nie jestem nauczycielką i też mnie trochę drażni takie podejście do interpunkcji i ortografii. Słownik w komputerze pomaga, ale też nie zawsze. Bo jak ktoś pisze, że nam coś "pokarze", to dla słownika byka nie ma - tyle tylko, że pokarze - to od pokarać, a pokaże - to od pokazać.
I bawi mnie pisanie o blogowaniu, kiedy bynajmniej nie o blog chodzi, tylko o blokowanie dzianiny. Wink

No ale cóż... signum temporis Wink.

+1  plus minus  Kto ocenił?
_________________

https://picasaweb.google.com/100781043743691970700/BizuteriaFrywolitkowaAli?authkey=Gv1sRgCObsktv_1JX9-QE#
 
 
 
gracha 
Użytkownik aktywny



Kraj:
Poland

Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Pomogła: 4 razy
Wiek: 62
Dołączyła: 01 Cze 2006
Posty: 517
Skąd: Suwałki

Medale: 1 (Więcej...)

Wysłany: Śro 29 Kwi, 2015 16:59   

Cytat tym razem z bloga, ale w temacie: "Książką widzę cię przeczytana jak dla mnie kicz."
Długo trwało nim zrozumiałam, że "Widzę Cię" to tytuł książki. Czy osoby tak piszące nie mają problemu ze zrozumieniem innych tak piszących? Chyba, że tak czytają jak piszą Wink

+1  plus minus  Kto ocenił?
 
 
 
Snedronningen 
Użytkownik średnioaktywny



Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 12 Wrz 2013
Posty: 233

Medale: Brak

Wysłany: Śro 29 Kwi, 2015 19:27   

japoneczka01 napisał/a:
mają podkreślony na czerwono każdy nieprawidłowo napisany wyraz
Nie każda przeglądarka ma taką funkcję. Niestety.

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
vichta 
Użytkownik b. aktywny
Marzena



Kraj:
United Kingdom

Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Pomogła: 104 razy
Wiek: 57
Dołączyła: 10 Cze 2014
Posty: 1943
Skąd: Piotrkow Tryb/Oxford

Medale: 1 (Więcej...)

Wysłany: Śro 29 Kwi, 2015 20:09   

mósze kópici sobje nowom klawjatóre bo ta, Robi mi zadórzo błenduf Wink daję nogę

P.S. To mój 666 post Twisted Evil więc wybaczcie żart cmok

+1  plus minus  Kto ocenił?
_________________
Ostatnio zmieniony przez vichta Śro 29 Kwi, 2015 20:10, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
gracha 
Użytkownik aktywny



Kraj:
Poland

Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Pomogła: 4 razy
Wiek: 62
Dołączyła: 01 Cze 2006
Posty: 517
Skąd: Suwałki

Medale: 1 (Więcej...)

Wysłany: Śro 29 Kwi, 2015 20:58   

A ja Ciebie zrozumiałam dużo szybciej niż cytowany przeze mnie tekst Smile.

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
 
Katja 
Milczek



Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 10 Lut 2015
Posty: 37
Skąd: Sherwood

Medale: Brak

Wysłany: Nie 03 Maj, 2015 12:44   

Snedronningen napisał/a:
japoneczka01 napisał/a:
mają podkreślony na czerwono każdy nieprawidłowo napisany wyraz
Nie każda przeglądarka ma taką funkcję. Niestety.

To można najpierw napisać w edytorze tekstu. Dla chcącego nic trudnego.

Niestety, w większości przypadków niechlujna pisownia to zwykłe lenistwo.

+1  plus minus  Kto ocenił?
 
 
Reyline
Milczek



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Sie 2014
Posty: 21
Skąd: ta kawa?

Medale: Brak

Wysłany: Pon 04 Maj, 2015 13:48   

Niestety żaden edytor nie wychwyci takich kwiatków, jak ten zacytowany przez grachę. Teoretycznie poprawnie napisane, w praktyce - wychodzi bełkot.

I fakt, lenistwo i tylko lenistwo. Wszelkie "dys" mimo wszystko nie mają zastosowania - poznałam kilka osób ze stwierdzoną dysortografią, które pisały o wiele poprawniej niż ci bez papierka... Smutne, ale prawdziwe. Niestety.

+1  plus minus  Kto ocenił?
 
 
Artek 
Milczek


Kraj:
Poland

Dołączył: 07 Maj 2015
Posty: 4

Medale: Brak

Wysłany: Pią 08 Maj, 2015 13:33   

To jest problem.

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
vichta 
Użytkownik b. aktywny
Marzena



Kraj:
United Kingdom

Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Pomogła: 104 razy
Wiek: 57
Dołączyła: 10 Cze 2014
Posty: 1943
Skąd: Piotrkow Tryb/Oxford

Medale: 1 (Więcej...)

Wysłany: Pią 18 Gru, 2015 20:57   

YT - Najwienkrze błendy w jenzyku polskim hahahihi wesoło mi
P.S. Polecam cały kanał!

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
 
 
 
qrystyna216 
Użytkownik aktywny



Kraj:
Poland

Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 20 Sie 2008
Posty: 737

Medale: Brak

Wysłany: Sob 19 Gru, 2015 08:03   

Mnie też rażą błędy, szczególnie ortograficzne.
I nie jest to jedyne forum tematyczne, na którym zwraca się uwagę na pisownię.

Zaznaczam, że nie jestem nauczycielką.

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
Pozdrawiam qrystyna216
Ostatnio zmieniony przez qrystyna216 Sob 19 Gru, 2015 08:05, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group


Ponieważ na forum pojawia się coraz więcej materiałów, zdjęć, itp.,
 proszę każdego, kto będzie miał jakiekolwiek zastrzeżenia odnośnie naruszenia praw autorskich o kontakt ze mną.
 Postaram się jak najszybciej materiały tego typu usunąć lub jeśli to będzie możliwe uzyskać zgodę na ich publikację.

Jednocześnie informuję, że administrator forum nie odpowiada za treść wypowiedzi innych użytkowników,
 a tym samym nie może być pociągany do odpowiedzialności za owe wypowiedzi.

maranta

  Liczniki na bloga

Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 30