księga

 

                          Powrót

 

 

Koh 1:2
"Marność nad marnościami, powiada Kohelet, marność nad marnościami - wszystko marność."
(BT)
 

linia
 

Ktoś całe życie ciułał pieniądze, na tym budował swój świat- w jednej chwili stracił wszystko...

Ktoś bardzo piękny, podczas pożaru stracił urodę- w jednej chwili świat mu się zawalił...

Ktoś obdarzony wspaniałym głosem, w wyniku choroby ten głos traci- widoki na wspaniałą karierę się rozwiały...

Przeczytałam esej Jeremy'ego Bernsteina o niezwykłym człowieku- Hansie Eberstarku. Muszę przyznać, że zostałam powalona na kolana. Geniusz, innego słowa nie znajduję... Z zawodu był tłumaczem- współpracował z Międzynarodową Organizacją Pracy w Genewie, następnie prowadził zajęcia na Uniwersytecie Genewskim. Jego korzenie sięgają poprzez rodzinę ojca do Bielska-Białej, miasta znajdującego się wówczas pod panowaniem austro-węgierskim. Sam Eberstark urodził się w 1929r.

Znał m.in. język: angielski, niemiecki, francuski, duński, włoski, hiszpański, kataloński, portugalski, szwedzki, norweski, surinamsko-kreolski, haitańsko-kreolski, papiamento, jidysz, chiński- dialekt szanghajski, dialekt mandaryński, albański, hebrajski, amharski, fiński i wiele innych. Wszystkie te języki we wszelkich możliwych dialektach i odmianach. W czasie rozmowy przeskakiwał z jednego języka na drugi.

Miał fenomenalną pamięć. Z liczby Pi potrafił z pamięci wyrecytować 11 944 cyfr nie myląc ani razu kolejności. Świat cyfr nie miał dla niego tajemnic. Dokonywał astronomicznych obliczeń w krótkim czasie. Na temat każdego słowa potrafił godzinami snuć wywody- od czego pochodzi, jak brzmi w innych językach i dlaczego... Po prostu fenomen.

Autor eseju w rozmowie z Eberstarkiem zapytał żartem- jak długo będzie to wszystko pamiętał. Ten mu ze zdziwieniem odpowiedział, że- oczywiście- zawsze.

Szkic o Eberstarku ukazał się w 1993r. Rok później autor otrzymał wiadomość od kuzynki geniusza- Hans Eberstark doznał udaru mózgu. Stracił wzrok i... pamięć.

 

linia
 

Koh 12:8,13
8. Marność nad marnościami - powiada Kohelet - wszystko marność.
...
13. Koniec mowy. Wszystkiego tego wysłuchawszy: Boga się bój i przykazań Jego przestrzegaj, bo cały w tym człowiek!
(BT)
 

linia

Łk 6:47-49
Pokażę wam, do kogo podobny jest każdy, kto przychodzi do Mnie, słucha słów moich i wypełnia je.
Podobny jest do człowieka, który buduje dom: wkopał się głęboko i fundament założył na skale. Gdy przyszła powódź, potok wezbrany uderzył w ten dom, ale nie zdołał go naruszyć, ponieważ był dobrze zbudowany.
Lecz ten, kto słucha, a nie wypełnia, podobny jest do człowieka, który zbudował dom na ziemi bez fundamentu. [Gdy] potok uderzył w niego, od razu runął, a upadek jego był wielki.
(BT)
 

 


Strona główna I Coś dla ciała I Coś dla ducha I Miękkie i puchate I Zielono mi I Ciekawe linki I Od autorki I Mapa stron I Nowości I Księga gości
Portal   Forum