RękoDzielni - Forum u Maranty

miejsce spotkań miłośników robótek ręcznych wszelkich
i nie tylko...


Strona główna  • Mapa stron  • Księga gości  • Portal   Forum
Nasze ostatnie prace  • Kontakt z administratorem
• Aktualne losowania


Poprzedni temat :: Następny temat
Co wolno na blogu
Autor Wiadomość
anle 
Użytkownik b. aktywny
Anna



Kraj:
Poland

Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Autor tematu
Pomogła: 18 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 05 Mar 2010
Posty: 1815

Medale: 1 (Więcej...)

Wysłany: Nie 19 Lut, 2012 15:40   Co wolno na blogu

Od niedawna jestem blogowiczką, ale czytam blogi, szczególnie te robótkowe, od kilku lat.
Od czasu do czasu pojawiają na nich się wypowiedzi autorek blogów, że spotkała je jakaś przykrość w sieci, wykorzystywane są ich teksty, zdjęcia itp.

Niestety dzisiaj znów pojawił się taki post na blogu naszej koleżanki z forum Antoniny
http://uantoniny.blogspot...nie-bedzie.html

Zaczęłam się zastanawiać, czy to co pokazuje na blogu nie narusza interesu innych blogowiczek i nie chodzi mi tylko o aspekty prawne, ale o to żeby tym co piszę i umieszczam na blogu nie zrobić komuś przykrości.

Jeśli chodzi o mój blog to nie umieszczałam tam żadnych formułek prawnych dotyczących ochrony praw autorskich, nie zablokowałam również kopiowania, nie czułabym się urażona, gdyby użyto moje zdjęcia na innym blogu pod warunkiem podania, że to jest moje zdjęcie, mój wyrób.

Nie życzyłabym sobie tego, co spotkało Antoninę, czyli wykorzystania jej zdjęć jako własnych, a jeszcze bardziej zdenerwowałabym się, gdybym napotkała się np. na Allegro z moimi wyrobami, przedstawianymi jako robótki kogoś innego, takie rzeczy spotkały już inne blogowiczki, z tego co pamiętam to chyba Zdzid swego czasu o tym pisała.

Chciałabym abyście w tym temacie wypowiedziały się co według Was można umieszczać na blogach, a czego absolutnie nie. A może spotkało Was coś złego w sieci, coś co sprawiło przykrość, podzielcie się swoją wiedzą lub wątpliwościami na ten temat, żeby w przyszłości było mniej wypowiedzi, jak dzisiejsza wypowiedź Antoniny. Zdaje sobie sprawę, że jak ktoś będzie wykorzystać inną osobę, to i tak wykorzysta, ale ciekawią mnie Wasze opinie na ten temat

Z racji tego, że nie wiele jeszcze napisałam na blogu i zawsze staram się napisać skąd jest opis, albo przynajmniej jaka jest nazwa projektu lub skąd wzięłam inspirację, mam na razie jedną wątpliwość, czy mogę umieszczać z boku linki do innych blogów, głównie z opisami, szkółkami z zaznaczeniem, że to jest takiej i takiej osoby, bez pytania autorki, traktuje to jako notatnik, chciałabym mieć wszystko w jednym miejscu bez konieczności szukania. Czy jest to dopuszczalne, czy lepiej usunąć te linki i wstawić je po dopiero uzyskaniu zgody autorki.

  plus minus  Kto ocenił?
Ostatnio zmieniony przez anle Nie 19 Lut, 2012 15:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
alienacja 
Użytkownik małomówny



Kraj:
United Kingdom

Wiek: 37
Dołączyła: 24 Cze 2007
Posty: 52
Skąd: Manchester

Medale: Brak

Wysłany: Pon 20 Lut, 2012 14:00   Re: Co wolno na blogu

anle napisał/a:
Z racji tego, że nie wiele jeszcze napisałam na blogu i zawsze staram się napisać skąd jest opis, albo przynajmniej jaka jest nazwa projektu lub skąd wzięłam inspirację, mam na razie jedną wątpliwość, czy mogę umieszczać z boku linki do innych blogów, głównie z opisami, szkółkami z zaznaczeniem, że to jest takiej i takiej osoby, bez pytania autorki, traktuje to jako notatnik, chciałabym mieć wszystko w jednym miejscu bez konieczności szukania. Czy jest to dopuszczalne, czy lepiej usunąć te linki i wstawić je po dopiero uzyskaniu zgody autorki.



Moim zdaniem jak trzeba będzie jeszcze pytać o pozwolenie na umieszczenie linka na własnym blogu, to już będzie podpadało zwyczajnie o paranoję. Owszem, nie wolno korzystać z obcych zdjęć, czy prac i podpisywać je jako własne, ale nie ma nic złego w umieszczeniu zdjęcia lub cytatu jeśli niżej dodało się źródło i ewentualne dodatkowe informacje (jeśli są znane i sytuacja tego wymaga).


Generalnie nawet twórcy powinni być zadowoleni z sytuacji, kiedy ktoś na blogu pokazuje link do ich prac, bo to też jest możliwość reklamy, czy rozpowszechnienia swoich dzieł. Jak już mówiłam, póki ktoś nie uznaje cudzej własności za własną, to tylko pozazdrościć, że czyjaś praca zrobiła na kimś na tyle duże wrażenie, że chce pokazać ją innym.


Ja sama bloguję od lat i spotkałam się z naprawdę wieloma stanowiskami w tej sprawie, ale uważam, że nie można dać się zwariować. Jeśli komuś naprawdę zależy na prywatności, to nie umieszcza niczego na publicznych blogach, tylko ewentualnie przesyła znajomym. Skoro już jednak oczekujemy ewentualnych komentarzy, to nie możemy też liczyć na to, że odbędzie się to jedynie na "naszym podwórku" (tu blogu).


Wracając do linków. Sama ich idea, to trzymanie w jednym miejscy odnośników do obcych stron. Ktoś to kiedyś wymyślił, przyjęło się i naprawdę trudno mi wymyślić powód dla którego komuś mogłoby to przeszkadzać. puknąć się

  plus minus  Kto ocenił?
Ostatnio zmieniony przez alienacja Pon 20 Lut, 2012 14:01, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
milka98
Milczek


Dołączył: 04 Gru 2013
Posty: 10

Medale: Brak

Wysłany: Nie 29 Gru, 2013 18:15   

ciekawy watek, niestety sama nie wiem jak to dziala od konca i jak ten problem rozwiazac...

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
terapia par warszawa
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group


Ponieważ na forum pojawia się coraz więcej materiałów, zdjęć, itp.,
 proszę każdego, kto będzie miał jakiekolwiek zastrzeżenia odnośnie naruszenia praw autorskich o kontakt ze mną.
 Postaram się jak najszybciej materiały tego typu usunąć lub jeśli to będzie możliwe uzyskać zgodę na ich publikację.

Jednocześnie informuję, że administrator forum nie odpowiada za treść wypowiedzi innych użytkowników,
 a tym samym nie może być pociągany do odpowiedzialności za owe wypowiedzi.

maranta

  Liczniki na bloga

Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 13