RękoDzielni - Forum u Maranty

miejsce spotkań miłośników robótek ręcznych wszelkich
i nie tylko...


Strona główna  • Mapa stron  • Księga gości  • Portal   Forum
Nasze ostatnie prace  • Kontakt z administratorem
• Aktualne losowania


Poprzedni temat :: Następny temat
Wykonanie kabla sieciowego.
Autor Wiadomość
Don Emilio 
Użytkownik średnioaktywnyKraj:
Japan

Autor tematu
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 05 Cze 2005
Posty: 136
Skąd: Z kątowni

Medale: Brak

Wysłany: Nie 09 Paź, 2005 18:20   Wykonanie kabla sieciowego.

Wykonanie kabla sieciowego wcale nie jest trudne. Potrzebne nam będą: odpowiedniej długości kabel typu skrętka ( kategoria 5 ) , dwie osłonki na złącza , dwie wtyczki RJ-45 oraz zaciskarka. Zaciskarka to dość drogie narzędzie. Zamiast kupować możemy ja od kogoś wypożyczyć.


1. Ucinamy odpowiednią długość kabla sieciowego. Warto zaplanować kilkudziesięciocentymetrowy zapas kabla dla każdego komputera. Gdy w trakcie budowy sieci okaże się , że przewód jest za krótki , będziemy zmuszeni przestawiać komputery. Być może w przyszłości będziemy chcieli przestawiać komputery warto zawczasu o tym pomyśleć i dobrać długość kabla z nieznacznym zapasem.

2. Zakładamy osłonkę ochraniającą na kabel.

3. Zdejmujemy izolację z kabla. Możemy to zrobić za pomocą narzędzia zaciskającego , które ma odpowiednie nożyki , lub specjalnego narzędzia służącego tylko do cięcia kabli i zdejmowania izolacji. Samą czynność nacinania izolacji należy wykonywać ostrożnie , aby nie uszkodzić żył wewnątrz kabla. Izolację zdejmujemy na długość wtyczki RJ-45 , czyli około 1,5 cm. Kolory poszczególnych par kabla to pomarańczowy , zielony , niebieski i brązowy. Każdą z par należy rozwinąć i wyprostować.

4. Rozkręcone kable trzeba ułożyć w odpowiedniej kolejności a mianowicie : Biało-pomarańczowy , pomarańczowy , biało-zielony , niebieski , biało-niebieski , zielony , biało-brązowy , brązowy ( zgodnie ze standardem EIA/TIA 568B ). Ponownie sprawdzamy poprawność ułożenia żył i wyrównujemy długość kabelków , przycinając je za pomocą zaciskarki lub nożyczek. Długość kabli wystających poza izolację powinna wynosić około trzech czwartych długości wtyczki RJ-45.

5. Odwracamy wtyczkę miedzianymi złączkami do góry i delikatnie wsuwamy kabel do środka tak , aby poszczególne żyły włożyć w specjalne kanaliki. Teraz należy sprawdzić , czy przy nakładaniu wtyczki nie zamieniliśmy kolejności kabelków może się zdarzyć , że któraś z żył nie trafi do swojego kanalika. Sprawdzamy też , czy wszystkie kabelki dochodzą do końca wtyczki i czy kawałek izolacji jest w jej wnętrzu.

6. Jeśli wszystko jest w porządku , możemy włożyć wtyczkę z kablem do zaciskarki. Teraz wystarczy mocno ścisnąć ramiona narzędzia. Miedziane nożyki znajdujące się wewnątrz wtyczki powinny przebić izolację i wbić się w żyły kabla , a część wejściowa wtyczki zacisnąć się na izolacji.

7. Po zaciśnięciu wtyczki zakładamy osłonkę.

8. Kabel jest gotowy do użycia.Krosowanie przewodówDo prawidłowego działania kabla skrętkowego konieczne jest, aby pary przewodów były we właściwy sposób podłączone tak, aby powstające zakłócenia mogły się znosić:

Kolejność podłączenia przewodów skrętki jest opisana dwoma normami EIA/TIA 568A oraz 568B. Dla połączenia komputera z koncentratorem lub przełącznikiem stosuje się tzw. kabel prosty (straight-thru cable), który z obu stron podłączony jest tak samo wg standardu 568A lub 568B. Dla połączenia bezpośrednio dwóch komputerów bez pośrednictwa huba konieczna jest taka zamiana par przewodów, aby sygnał nadawany z jednej strony mógł być odbierany z drugiej. Ten kabel nosi nazwę kabla krzyżowego (cross-over cable) i charakteryzuje się tym, że jeden koniec podłączony jest wg standardu 568A zaś drugi 568B. Odpowiednikiem kabla krzyżowego w połączeniu dwóch hubów jest gniazdo UpLink. Przy połączeniu kaskadowo dwóch hubów kablem prostym jeden koniec kabla podłączamy do jednego z portów huba pierwszego, zaś drugi koniec podłączony musi być do huba drugiego do portu UpLink. Przy podłączeniu kablem krzyżowym dwóch hubów, oba końce kabla muszą być dołączone do portów zwykłych lub do portów UpLink. Port UpLink został wprowadzony po to, aby w połączeniach pomiędzy hubami uniknąć konieczności stosowania innego kabla niż we wszystkich innych połączeniach. Ze względu na swą funkcję, port ten określany jest czasami terminem portu z wewnętrznym krzyżowaniem. Zarówno kable, gniazda, jak i przełączniki realizujące funkcję krzyżowania powinny być dla odróżnienia oznaczone symbolem X. Jeżeli połączenie wykonywane jest kablem prostym to zaleca się stosowanie sekwencji 568A ze względu na to, że elementy sieciowe typu patchpanel lub gniazdo przyłączeniowe mają naniesione kody barwne przewodów tylko w standardzie 568A lub w obu tych standardach. Oczywiście dopuszczalne jest również stosowanie alternatywnej sekwencji 568B.
Są więc tylko dwa rodzaje końców kabla, które odpowiadają normom EIA/TIA 568A oraz EIA/TIA 568B. W skrętce 5 kategorii są cztery pary przewodów. Każda para składa się z przewodu o danym kolorze, oraz przewodu białego oznaczonego kolorowym paskiem o kolorze tym samym, co skręcony z nim przewód przy czym przewód z paskiem jest przed przewodem w kolorze jednolitym. Wyjątek stanowi para niebieska, która ma kolejność odwrotną.

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
Tanie i dobre to może być tylko wino.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group


Ponieważ na forum pojawia się coraz więcej materiałów, zdjęć, itp.,
 proszę każdego, kto będzie miał jakiekolwiek zastrzeżenia odnośnie naruszenia praw autorskich o kontakt ze mną.
 Postaram się jak najszybciej materiały tego typu usunąć lub jeśli to będzie możliwe uzyskać zgodę na ich publikację.

Jednocześnie informuję, że administrator forum nie odpowiada za treść wypowiedzi innych użytkowników,
 a tym samym nie może być pociągany do odpowiedzialności za owe wypowiedzi.

maranta

  Liczniki na bloga

Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 12