RękoDzielni - Forum u Maranty

miejsce spotkań miłośników robótek ręcznych wszelkich
i nie tylko...


Strona główna  • Mapa stron  • Księga gości  • Portal   Forum
Nasze ostatnie prace  • Kontakt z administratorem
• Aktualne losowania


Poprzedni temat :: Następny temat
kwtnąca apteka
Autor Wiadomość
bjanna 
Gaduła ;)


Zaproszone osoby: 4
Kraj:
Poland

Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Autor tematu
Pomogła: 52 razy
Dołączyła: 16 Gru 2006
Posty: 3820

Medale: 2 (Więcej...)

Wysłany: Wto 01 Cze, 2010 12:34   kwtnąca apteka

mimo deszczu jak co roku o tej porze kwitną łąki, więc nadszedł czas przygotować zapasy syropów i suszu z łąk hopla
ja zaczęłam od syropu z mleczy, albo jak kto woli z maja, albo z mniszka lekarskiego, nazewnictwo nie jest ważne, ważne jest działanie kazanie a działa skutecznie w przypadku infekcji, łyżkę dwa razy dziennie ; można też podawać dzieciom do herbaty
syrop robi się szybko, smakuje jak miodek, kolorem też miód przypomina, dzieci chętnie go piją, więc polecam, bo jeszcze można go znaleźć
a robi się go tak:
250 - 300 kwiatków
1 kg cukru
1 l wody
2 cytryny
gotować przez 5 minut na bardzo słabym ogniu, odcedzić, dodać cukier i cytrynę pokrojoną w plastry
gotować na małym ogniu do odparowania, a prościej, aż sklarują się cytryny, a syrop zmieni kolor na kolor miodu

robię też syrop z kwiatu czarnego bzu:
35 baldaszków kwiatowych
zalać wystudzonym syropem z 2kg cukru i 1,5 l wody z dodatkiem 3-4 łyżeczek kwasku cytrynowego
na wierzchu ułożyć pokrojone w plastry 2 cytryny
po 48 godz odcedzić i doprowadzić prawie do wrzenia,
przelać do słoików

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
bjanna 
Gaduła ;)


Zaproszone osoby: 4
Kraj:
Poland

Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Autor tematu
Pomogła: 52 razy
Dołączyła: 16 Gru 2006
Posty: 3820

Medale: 2 (Więcej...)

Wysłany: Śro 02 Cze, 2010 06:44   

teraz coś o suszu:
sporo czasu do zbioru kwiatu w celu suszenia jest, ale piszę za pamięci Very Happy
otóż ja zbieram 2 rodzaje;
1 - płatki słonecznika, ponieważ są bardzo przydatne w biegunkach, a wystarczy ich niewiele, bo zaparzam 3 łatki na pół szklanki wody, efekt szybki, można stosować nawet dla małych dzieci
2 - kobylak, ale to nazwa chyba regionalna, a nie wiem jak się nazywa poprawnie, rośnie na łąkach, wygląda jak chwast, jest wysokie....nie wiem jak to opisać, żeby było wiadomo o co chodzi, może poczekam do czasu zbioru, zrobię zdjęcie i pokarzę, a zbiera się to cudo pod koniec września do października, a rewelacyjnie działa na brzucha bolenie
zbieram te cuda natury co roku już od wielu lat i polecam wszystkim mającym problemy brzuszne i jelitowe, przetrenowałam na mojej alergicznej córci i teraz na moim wnusiu bye bye

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
basga
[Usunięty]




Wysłany: Wto 15 Cze, 2010 05:59   

Ja suszu nie robię ale za to robię syrop-miód z mlecza,syrop z kwiatów czarnego bzu i jesienią sok z owoców czarnego bzu-polecam bo naprawdę działa zdrowotnie i jest smaczne.
Robię troszkę inaczej a przepis mam stąd
http://www.smaczny.pl/for...w-czarnego-bzu/

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
bjanna 
Gaduła ;)


Zaproszone osoby: 4
Kraj:
Poland

Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Autor tematu
Pomogła: 52 razy
Dołączyła: 16 Gru 2006
Posty: 3820

Medale: 2 (Więcej...)

Wysłany: Wto 15 Cze, 2010 06:16   

basga, proporcje widać są podobne, które lepsze nie wiem puknąć się ja z mojego przepisu robię ponad 20 lat i jest skuteczny, więc nie będę zmieniać wesoło mi

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
basga
[Usunięty]




Wysłany: Sob 30 Cze, 2018 08:19   

Robię susz z kwitnącej lipy,czerwonej koniczyny,płatków nagietka,krwawnika,kwiatów czarnego bzu.Nasuszyłam też liści orzecha włoskiego i robi się nalewka z zielonych,młodych orzechów-jedna wytrawna a druga ze skórką pomarańczową,gożdzikami i cukrem.Jeszcze olej marchewkowy nastawiony i maceruje się zerwane ziele żywokostu . wesoło mi

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group


Ponieważ na forum pojawia się coraz więcej materiałów, zdjęć, itp.,
 proszę każdego, kto będzie miał jakiekolwiek zastrzeżenia odnośnie naruszenia praw autorskich o kontakt ze mną.
 Postaram się jak najszybciej materiały tego typu usunąć lub jeśli to będzie możliwe uzyskać zgodę na ich publikację.

Jednocześnie informuję, że administrator forum nie odpowiada za treść wypowiedzi innych użytkowników,
 a tym samym nie może być pociągany do odpowiedzialności za owe wypowiedzi.

maranta

  Liczniki na bloga

Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 15