RękoDzielni - Forum u Maranty

miejsce spotkań miłośników robótek ręcznych wszelkich
i nie tylko...

Strona główna  • Mapa stron  • Księga gości  • Portal   Forum
Nasze ostatnie prace  • Kontakt z administratorem
• Aktualne losowania

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Bet
Śro 10 Paź, 2007 13:23
Kilka pytań
Autor Wiadomość
bjanna 
Gaduła ;)

Zaproszone osoby: 4
Kraj:
Poland

Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Pomogła: 52 razy

Medale: 2 (Więcej...)

Wysłany: Wto 18 Wrz, 2007 08:30   

Aniu, już wysyłam na e-maila bye

plus minus  Kto ocenił?

Anna B. 
Użytkownik aktywny

Kraj:
Poland

Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Pomogła: 6 razy

Medale: 1 (Więcej...)

Wysłany: Wto 18 Wrz, 2007 14:48   

No to jesteśmy w kontakcie. Smile kwiatek dla ciebie
Ale Wam zazdroszczę, że możecie tam być osobiście! Pamiętajcie o nas i róbcie zdjęcia. Dużo zdjęć! Very Happy

plus minus  Kto ocenił?
Zapraszam na frywolitki! Smile
oraz patchworki i inne stworki

Anna B. 
Użytkownik aktywny

Kraj:
Poland

Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Pomogła: 6 razy

Wysłany: Sob 22 Wrz, 2007 17:01   

Ojej, dopiero teraz doczytałam, że Bet nie jedzie do Bobowej. Sad Trzymaj się, Bet! cmok

plus minus  Kto ocenił?
Zapraszam na frywolitki! Smile
oraz patchworki i inne stworki

kasia75 
Milczek
kasia

Kraj:
Poland

Pomogła: 2 razy

Medale: Brak

Wysłany: Pią 11 Sty, 2013 10:35   

Witajcie Smile
Nie bardzo wiedziałam gdzie się ,,wsadzić" ze swoim pytaniem, więc może tu.
Czytam tutaj, że koronki klockowe wykonujecie z lnianych nici, czym one różnią się od kordonka i czy to są właśnie te http://allegro.pl/nici-ln...884640923.html. Mam zamiar zabrać się za naukę tej techniki.
Pozdrawiam.

plus minus  Kto ocenił?

marylka241 
Milczek
marylka

Kraj:
Poland

Wysłany: Sob 19 Sty, 2013 16:03   

Witaj Kasiu 75! Obecnie koronki klockowe wykonuje się z różnych nici. Może to być kordonek lub jakieś bawełniane nici a nawet włóczka czy nitki metaliczne. Do nauki radziłabym wziąć nie za cienkie nici bawełniane. Są one tańsze od lnianych. Czy to będą nici lniane czy inne to trzeba będzie robótkę usztywnić białym kostnym klejem rozpuszczalnym w wodzie. A nici lniane najlepsze są z Bobowej. Jeśli będziesz takimi zainteresowana to mam kilka adresów do Bobowej, chętnie Ci przekażę.

plus minus  Kto ocenił?

kasia75 
Milczek
kasia

Kraj:
Poland

Wysłany: Sob 19 Sty, 2013 22:17   

Nie wytrzymałam i kupiłam już te nici, okazało się że są grubsze od nici do szycia, no i pewnie nie bardzo będą się nadawały do koronki. Będę próbować kordonka. Możesz mi powiedzieć jak nazywa się to coś do usztywniania ile kosztuje i gdzie to kupić?
Pozdrawiam bye

plus minus  Kto ocenił?

marylka241 
Milczek
marylka

Kraj:
Poland

Wysłany: Nie 20 Sty, 2013 17:15   

Witaj Kasiu! Te grubsze nici przydadzą się na ozdoby np. okienne albo jakiś pasek do sukienki lub torebkę. I na pewno na początek będą bardziej wygodne.
Kiedyś kupiłam taki klej w sklepie malarskim takim małym osiedlowym. Nie był drogi 0,5 kg kosztowało ok 12 zł. Ważne by to był klej biały rozpuszczalny w zimniej widzie i odwracalny. Taki, który będzie można sprać. Jak uzbroisz się w cierpliwość to dowiem się w sklepie, jaki to był klej. Wysłałam e:mail do firmy, która specjalizuje się w sprzedaży kleju. Jak dostanę odpowiedź to Cię powiadomię.
Pozdrawiam

plus minus  Kto ocenił?

kasia75 
Milczek
kasia

Kraj:
Poland

Wysłany: Nie 20 Sty, 2013 21:31   

Hej Marylko Laughing
Pewnie że uzbroję się w cierpliwość, a co do tych nieszczęsnych nici to są grubsze od tych do szycia a cieńsze od kordonka, nie wyraziłam się zbyt wyraźnie. Dzięki za informacje cmoknięcie

plus minus  Kto ocenił?

marylka241 
Milczek
marylka

Kraj:
Poland

Wysłany: Pią 25 Sty, 2013 19:20   

Kasiu radocha wysłałam Ci wiadomość na email. Napisz czy już zaczęłaś i oczywiście jak Ci idzie co by tu... bardzo jestem ciekawa.
oooo nieee pozdrawiam

plus minus  Kto ocenił?

kasia75 
Milczek
kasia

Kraj:
Poland

Wysłany: Czw 31 Sty, 2013 12:05   

Dziękuję, Marylko, tylko koronka będzie musiała jeszcze ździebko poczekać, zaczęłam robić sukienkę na szydełku cmoknięcie

plus minus  Kto ocenił?

netti
Użytkownik aktywny

Wysłany: Sob 08 Lut, 2014 17:09   

ja robię w tej chwili na niciach ariadny 30x4, bawełnianych. dobrze mi się robi.

plus minus  Kto ocenił?

wernatka 
Użytkownik b. aktywny

Kraj:
Poland

Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Pomogła: 20 razy

Wysłany: Nie 16 Mar, 2014 16:51   

Skoro tu jest o niciach to już nie będę robić nowego tematu. Czy ktoś się orientuje, czy taki kordonek nadaje się do koronki klockowej:
http://www.stoklasa.pl/ko...b-czeski-x11475

Na niemieckim ebay podobny kordonek sprzedawany był jako nici do koronki klockowej, stąd moje pytanie.
Przeglądałam kiedyś dyskusje o niciach w temacie szydełkowym i frywolitkowym, ale chynba o tym kordonku tam nic nie było.

plus minus  Kto ocenił?

netti
Użytkownik aktywny

Wysłany: Nie 16 Mar, 2014 17:34   

niby napisali ze do koronki... tak sobie myślę, może Ciapara dałaby radę dopisać w temacie "-nici" zeby nie szukać?

plus minus  Kto ocenił?

wernatka 
Użytkownik b. aktywny

Kraj:
Poland

Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Wysłany: Nie 16 Mar, 2014 17:54   

netti napisał/a:
niby napisali ze do koronki... tak sobie myślę, może Ciapara dałaby radę dopisać w temacie "-nici" zeby nie szukać?

dobry pomysł Smile

Co do nici to w czeskich i słowackich sklepach też jest napisane, że nadają się do koronki klockowej.
Cienkie nici lniane to duży wydatek, a te bawełniane są całkiem niedrogie.

Szkoda, ze Ariadna nie robi cieńszych nici, też mi się nimi dobrze robiło.

plus minus  Kto ocenił?

netti
Użytkownik aktywny

Wysłany: Nie 16 Mar, 2014 18:43   

te cienkie poliestrowe nici maszynowe daja nowe możliwości, są jak mgiełka. muszę to zbadać bliżej
Smile

plus minus  Kto ocenił?

netti
Użytkownik aktywny

Wysłany: Nie 16 Mar, 2014 18:44   

skrzacik robiła kordonetem, looknij na jej bloga
http://magbod.blox.pl/htm...146,169.html?52

plus minus  Kto ocenił?

wernatka 
Użytkownik b. aktywny

Kraj:
Poland

Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Wysłany: Nie 16 Mar, 2014 18:48   

netti napisał/a:
skrzacik robiła kordonetem, looknij na jej bloga
http://magbod.blox.pl/htm...146,169.html?52

Dzięki, a już miałam Cię prosić, żebyś zasięgnęła języka na kursie Smile

plus minus  Kto ocenił?

netti
Użytkownik aktywny

Wysłany: Nie 16 Mar, 2014 18:53   

czyżbys sie szykowala do jakiejs wiekszej pracy klockowej? cos ostatnio nic nie pokazujesz Smile

plus minus  Kto ocenił?

wernatka 
Użytkownik b. aktywny

Kraj:
Poland

Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Wysłany: Nie 16 Mar, 2014 19:29   

netti napisał/a:
czyżbys sie szykowala do jakiejs wiekszej pracy klockowej? cos ostatnio nic nie pokazujesz Smile

Nie, ostatnio nic nie robię, jakaś zmęczona jestem po pracy. Mam zaplanowane 4 zakładki, by się dalej uczyć, ale jakoś zabrać się za nie mogę.

Szukam cienkich nici, bo czasami takie są zalecane. Podobają mi się nici Ariadny, ale są za grube do większości prac. Szkoda, że nie robią teraz takich jak za komuny, tamte były dużo cieńsze nawet od Aidy 30.

plus minus  Kto ocenił?

netti
Użytkownik aktywny

Wysłany: Pon 17 Mar, 2014 08:27   

weź maszynowe poliestrowe może? jak nie wypali to w sumie niewielka inwestycja.

akurat na bobbin lace makers fajna dyskusja się toczy - wkleję dla potomnych. wytłuściłam tę najciekawszą część

Sue Meissner

Question...wind on bobbin clockwise or anti clockwise. Holding bobbin as such. I have beening doing clockwise...winding away from myself, but have read that some traditions wind anti clockwise..towards oneself. Would like to hear thoughts.
Lubię to! · · Udostępnij · 13 godz. temu · Edytowany

Cherrie Noble lubi to.
Netti Mms i was tought to do it that the thread is under the bobbin and bobbin rolls on the thread. so i twist my hand from right to left. it is somehow related with the way thread twists. if winding the other way, thread will umm... split at smaller threads?
13 godz. temu · Edytowany · Lubię to!
Ann Williams Agree with Netti.However in order to start it rolling you need to wind away from yourself.
13 godz. temu · Lubię to!
Sue Meissner Yes, it may depend on the plying twist of the thread. Winding certain direction will increase twist the other way unplies the thread and makes it split. Of course rolling on as opposed to actually moving your hand around the bobbin does not add or subtract twist. So, maybe the tradition is based on the twist of the thread?
Netti Mms proably. i;ve heard all natural threads twist in the same way while syntetic not necessarily. and as traditionally bobbin lace is on linen and cotton (at least here) we wind it this way not the other
13 godz. temu · Edytowany · Lubię to!
Carol Icke Clockwise is the way but you must also make sure that the thread feeds from the reel directly without any twists. If you wind the other way the hitch will not hold the thread on the bobbins and they will unravel. Hope this helps.
12 godz. temu · Lubię to! · 1
Sue Meissner Yes, thank you Carol Icke. Recently I was reading Rosemary Shepherds Early Lace Workbook where she did try counter clockwise. I guess it is based on the final ply twist.
12 godz. temu · Lubię to!
Donald Oliver I wind clock wise , but you lay the thread end onto the bobbin then you wind to cover the loose end.
12 godz. temu · Lubię to! · 2
Sue Meissner Thanks, Donald Oliver. That is indeed how I wind it. So glad to hear I am doing it right.
11 godz. temu · Lubię to!
Donald Oliver Sue your welcome I hate undoing knots so I lay the thread on first.
11 godz. temu · Edytowany · Lubię to! · 1
Cherrie Noble I wind clockwise but there are some good comments here. I have learnt more once again. Love this FB group.
11 godz. temu · Lubię to! · 3
Carol Icke Me too Cherrie Noble
11 godz. temu · Lubię to! · 1
Liz Bingham It is dependent on the thread having an Z twist or an S twist. Took a great class at a convention about the difference.
6 godz. temu · Nie lubię · 2
Sue Meissner Thanks, Liz. Glad you enjoyed the topic at convention. I am a master handspinner so understand. Technically, it is called plied twist because it is the twist of ply as opposed to the single thread which was originally spun in the opposite direction. If you say s spun to a spinner, they will think the twist of the single. If you wind a z plied thread, you will add more twist as you wrap the bobbin clockwise which is why s plied ie lots of knitting yarns would unply if you wrapped clockwise because you go the opposite direction of the ply. So if you know the ply twist of the thread, you may wish to wind a bobbin in that direction...z ply twist threads wound on clockwise, s ply twist goes on anti clockwise. At least that would make sense to a spinner. Bobbin lace makers have their own sense as to why things are done such a way.
6 godz. temu · Nie lubię · 1
Louis Oosthuizen Liz, how do you determine whether it is a S or a Z ply, for the reason that I have found that when I work with DMC Perlé 12 it tends to unply whilst I'm working?
4 godz. temu · Lubię to!
Sue Meissner Louis Oosthuizen. If you hold up the thread and the ply diagonal slants to the right, it is z twist. If it slants to the left it is s ply twist. My pearle 12 cotton slants to the left so is s plied twist. So as you wind bobbins clockwise you are removing twist.
4 godz. temu · Lubię to!
Louis Oosthuizen Thanks Sue, I'm going to try it, will post my findings. Have a lovely day
4 godz. temu · Lubię to! · 1
Monica Ohana Braxton I was taught to hold the bobbin horizontal to you in front and wind the thread clockwise.
3 godz. temu · Lubię to!
Sue Meissner Yes. In the above picture I would wind it away from me.4 godz. temu · Lubię to!
Josie Tapp I was taught to start by holding the bobbin in the left hand, and winding clockwise with the thread in the right hand for a few turns to secure it. Then change hands (bobbin in right hand, thread in left hand) and turn the bobbin clockwise with the right hand, feeding the thread through the fingers of the left hand. The reason for doing this is that the thread has a natural twist on it when it was made, and this method maintains this. Winding the whole thing by wrapping the thread round the bobbin instead of turning the bobbin can either undo the natural twist or tighten it and make the thread curl up.
2 godz. temu · Lubię to!
Sue Meissner That is correct Josie Tapp. Wrapping adds twist. Rolling does not. Try this with a flat ribbon and use a pencil as a bobbin. When you wrap by moving your hand around the bobbin twist will be added or subtracted. If you twist the bobbin in your hand to wind it on no twist is added or subtracted. Very good to learn to read the thread twist for yourself.
około minuty temu · Lubię to!
Sue Meissner What I am learning from this discussion is the the twist of the thread determines. Hand spinners such as I provided the thread for early bobbin lace makers. It could have been the tradition of handspinners that determined which way to wind the bobbins. Yes, linen is traditionally plied z. Many people did spin at home and would have known the properties of twist and how to wind on to preserve twist. I believe Rosemary Shepherd explained that certain stitches also add or subtract twist. Moving bobbins right over left is anticlockwise so would untwist z ply twist. And moving bobbins right over left is going clockwise so would preserve z ply twist. But too many right over left will create too much twist and the thread will curl. But this whole process is reversed if the thread is has s ply twist.
18 minut(y) temu
Sue Meissner Yes, it all depends on the ply twist. Linen thread that I have has final s twist so it would wind on better anti clockwise. A good test of s or z is to hold the thread on palm between index finger anf thumb. If the twist slant parallel with your thumb, that is the diection of twist. If the twist is perpendicular to the thumb, switch hands. Left thumb parallel is left twist, s twist which latin is sinister, or anti clockwise. All three mean the same. If parallel with right thumb then z twist, right hand twist, or clockwise twist. If you consider how the letters S and Z are written, the slant of the middle will tell you twist direction. S is angled to left, Z is angled right. Does this make sense? Will post a photo.
około godziny temu · Lubię to!
Sue Meissner Here is DMC 5 Pearle cotton. S ply twist. My Bockens 35/2 linen is the same twist but harder to see in a photo. Just tested my linen on a bobbin. The ply twist untwisted when I wound on clockwise. However, This would greatly reduce if I wound on by twisting the bobbin and not wrapping my hand around and around the bobbin as I did for the test. Still, you may find wrapping anticlockwise does a bit better for this thread.
Zdjęcie użytkownika Sue Meissner.

Lorelei Halley Some lace makers think it is very important to wind the thread so that the twist is enhanced. Some threads are spun with a "z" twist and some with an "s" twist. Personally I don't worry about this. What is definitely important is that all your bobbins should be wound in the same direction. The reason is that unrolling it to get more thread will be done differently if some are wound clockwise and some counterclockwise. This will be very annoying as you work.
Sue Meissner I agree. As long as the thread is wound on and not wrapped on, it should not be a problem. However, novices should be aware of the whys behind traditions so they can make personal adjustments to enjoy the lace making experience.
56 minut(y) temu · Lubię to!
Josie Tapp If you need to wind anticlockwise for any thread, don't forget to reverse the direction of the half hitch, or the thread will keep falling off the bobbin.
11 godz. temu · Lubię to! · 1
Truude Truu Depends on the thread's wind
8 godz. temu · Edytowany · Lubię to!
Louis Oosthuizen Check out the construction of thread from the book of Brenda Paternoster http://paternoster.orpheu...ds/threads.html page 3 and the method of winding it.
Zdjęcie użytkownika Louis Oosthuizen.

3 godz. temu · Lubię to! · 1
Louis Oosthuizen Sue, thanks for the perfect subject.
3 godz. temu · Lubię to!
Sue Meissner Yes, Louis Oosthuzien. I know how to make thread and yarn from cotton, flax, wool and all sorts of other fibers as a master handspinner..a maker of threads and yarns. I even grow my own flax to spin into linen. Without a handspinner there would not ...Zobacz więcej
3 godz. temu · Nie lubię · 2

plus minus  Kto ocenił?
Ostatnio zmieniony przez netti Wto 18 Mar, 2014 07:46, w całości zmieniany 8 razy  

Odpowiedz do tematu