Zielono mi...
...czyli słów parę o moich roślinkach...

   
Menu główne


Strona główna
Coś dla ciała
 Coś dla ducha
Miękkie i puchate
Zielono mi
Ciekawe linki
Od autorki
Mapa stron
Nowości
Księga gości

Portal
Forum

Menu
Zielono mi...
Zielono mi

Rośliny od A do Z:
Anturium
Figa
Gloksynia
Maranta
Paprocie
Skrętnik

Porady:
Wybór rośliny
Rośliny trujące
Rośliny korzystne dla zdrowia


Galeria

Nowe tematy na Forum:

Kontakt:

maranta1@o2.pl
tlenmaranta gg4385295
Statystyki:
Liczniki na bloga
Reklama:
 

Wybieramy roślinkę

Gdy chcemy sprowadzić jakąś nową roślinkę do domu musimy wziąć pod uwagę warunki jakie możemy nowemu "lokatorowi" zapewnić.

Po pierwsze należy dowiedzieć się skąd dana roślina się wywodzi. Gdzie rośnie w naturze.

Roślinki pochodzące z wilgotnych lasów tropikalnych w swoim naturalnym środowisku żyją w parnym, wilgotnym klimacie. W dzień w dżungli panuje nieznośny upał, w nocy jest dużo chłodniej. Przez korony drzew przedostaje się mało światła słonecznego. Częste deszcze podnoszą wilgotność powietrza nawet do 90%.
Roślinki te nie znają okresu spoczynku i nie potrzebują go. W warunkach domowych muszą przystosować się do krótszego dnia zimą, w naturze są przyzwyczajone do równej- 12 godzinnej długości dnia i nocy.
W mieszkaniu musimy im zapewnić ciepłe i dość wilgotne stanowisko (trzeba je często zraszać miękką wodą). Mogą stać w półcieniu, źle znoszą mocne światło.

Roślinki z górskich lasów tropikalnych żyją wśród mgieł i ciągłych deszczów. Temperatura jest niższa wraz ze wzrostem wysokości, słońca bardzo dużo.
Kupując taką roślinkę musimy zapewnić jej dużo światła, wysoką wilgotność otoczenia i chłód.

Roślinki z sawann i stepów w naturze znają dwie pory- deszczową i suchą, żyją w bardzo ubogich glebach. Mają dużo słońca i wysoką temperaturę otoczenia.
Naszym roślinkom wywodzącym się z takiego środowiska- są to szczególnie sukulenty- musimy zapewnić namiastkę pory suchej. Rośliny te mają małe zapotrzebowanie na składniki pokarmowe.

Rośliny z pustyń nie znają deszczu. Różnice temperatury dnia i nocy są ogromne.
Rośliny takie potrzebują dużo słońca i ciepła. Wymagają okresu spoczynku w pomieszczeniu chłodnym i z ograniczonym podlewaniem do minimum.

Rośliny podzwrotnikowe w naturze są przyzwyczajone do różnicy temperatur między dniem a nocą. Długość dnia i opady zależą od pory roku.
Rośliny te wymagają okresu spoczynku i zróżnicowanego podlewania. Lubią wahania dobowe temperatury.

 


Strona główna I Coś dla ciała I Coś dla ducha I Miękkie i puchate I Zielono mi I Ciekawe linki I Od autorki I Mapa stron I Nowości I Księga gości
Portal   Forum   Polityka Prywatności