Menu główne:


Strona główna
Coś dla ciała
 Coś dla ducha
Miękkie i puchate
Zielono mi
Ciekawe linki
Od autorki
Mapa stron
Nowości
Księga gości

Portal
Forum

Menu
Coś dla ciała:
Coś dla ciała

Szydełko:
Wzory
Szkółka
Oznaczenia graficzne
Modelowanie dzianiny

Słownik

Druty:
Wzory
Szkółka
Oznaczenia graficzne
Modelowanie dzianiny

Słownik

Frywolitka:
Szkółka
Przybory, nici
Moje schematy

Galeria:
Moje robótki
Biżuteria frywolitkowa

Kanał na YouTube

Mój BLOG

Forum

Nowe tematy na Forum:

Kontakt:

maranta1@o2.pl
tlenmaranta gg4385295
Statystyki:
Liczniki na bloga
Reklama:
 

Modelowanie dzianiny- druty

Branie miary-

 

Potrzebne wymiary:
1. Obwód w biuście (szerokość przodu i tyłu)
2. Obwód talii
3. Obwód bioder
4. Długość od pachy do talii
5. Długość całego swetra mierzona od szyi do dołu (przód i tył)
6. Długość ramienia (od nasady szyi do końca ramienia)
7. Obwód szyi, bądź głębokość dekoltu (w zależności od fasonu)
8. Długość wewnętrzna i zewnętrzna rękawa
9. Wysokość pachy
10. Obwód ramienia, przedramienia do przegubu.

***
Przeliczamy wszystkie te wymiary na ilość oczek. Sprawdzamy ilość oczek na 1 cm. Przy swetrze męskim dzielimy po prostu obwód klatki piersiowej na pół, mnożymy ilość centymetrów przez ilość oczek potrzebnych na 1 cm roboty, a uzyskamy liczbę oczek potrzebnych zarówno na tył jak i na przód swetra. Ściągacz robimy na drutach o dwa numery mniejszych niż druty użyte do całego swetra. Przy swetrze damskim należy oddzielnie zmierzyć szerokość przodu i szerokość tyłu. Na ogół można przyjąć, że przy obwodzie 100 cm szerokość przodu będzie 55 cm, a szerokość tyłu 45 cm.
Przy robieniu przodu i tyłu najważniejsze są wymiary obwodu bioder, biustu i talii. Przeliczamy te wymiary na ilość oczek oraz ile razy trzeba przerobić od dołu do pasa, od pasa do biustu i od biustu do ramienia. Oczka dodajemy i odejmujemy równomiernie na obu brzegach, toteż ilość oczek, które musimy dodać bądź odjąć na każdym z wyżej wymienionych odcinków dzielimy na pół i na każdym brzegu odejmujemy bądź dodajemy jedną połowę. Dodawanie i odejmowanie należy rozłożyć równomiernie na całej długości odcinka, np. między dołem a talią. Jeżeli różnica oczek między dołem a talią wynosi 8 oczek (a więc po 4 oczka do zdjęcia na każdym brzegu), a ilość rzędów, które w tym czasie należy przerobić wynosi 40, to należy ujmować co dziesiąty rządek (40 :4 = 10). Podobnie postępujemy dodając oczka od talii do pachy.
Na pachę należy zawsze odliczyć około 2,5 cm. Dlatego należy od razu zdjąć tę ilość oczek na obu końcach, po czym resztę oczek odejmujemy po jednym oczku z każdej strony, co drugi rząd. Następnie przerabiamy normalnie aż do uzyskania potrzebnej długości od pachy do ramienia odejmując około 1-1,5 cm aby ukształtować ramię. W zwykłym swetrze ilość oczek potrzebnych do uzyskania szerokości ramion dzieli się na trzy  części, z czego jedna trzecia przypada na każde ramię i jedna trzecia na tylny obwód szyi. Ilość oczek na każdym ramieniu dzieli się z kolei na trzy części, które zdejmujemy dla uzyskania kształtu ramion. Na końcu zdejmujemy oczka tworzące obwód szyi.

Rękawy:
Ponieważ rękaw rozszerza się od nadgarstka do ramienia, trzeba będzie zgodnie z poprzednio ustalonymi wymiarami dodawać oczka aż do pachy. Robimy to tak samo, jak przy dodawaniu oczek przy przedzie i tyle swetra. A więc różnicę oczek dzielimy przez dwa i równomiernie dodajemy po obu stronach. Tak samo robimy zdejmując oczka od pachy do szczytu ramienia. Tylko na samym końcu zdejmujemy (zależnie od kształtu jaki chcemy nadać rękawom) większą ilość oczek na raz.

1. Okrągłe wycięcie przy szyi.
Zaczynamy zdejmować oczka około 2,5 cm poniżej ramienia. Od razu zdejmujemy przeszło połowę oczek przeznaczonych na otwór szyi, w samym środku. Resztę oczek przeznaczonych na szyję zdejmujemy równomiernie na obu brzegach. Jednocześnie zaczynamy kształtować ramiona.
2. Wycięcie w szpic.
Wycięcie to na ogół zaczyna się około 2-3 cm powyżej pachy. Dzielimy wszystkie oczka na połowę. Jedną część zostawiamy i robimy tylko jedną połówkę aż do ramienia, potem dopiero drugą.
Obliczamy ile rządków trzeba przerobić od początku dekoltu do ramienia i obliczamy co ile rządków trzeba ujmować oczka z każdej strony dekoltu. W odpowiednim miejscu zaczynamy kształtowanie ramienia.


Dalej (Modelowanie dzianiny- szydełko)

Zapraszam


Strona główna I Coś dla ciała I Coś dla ducha I Miękkie i puchate I Zielono mi I Ciekawe linki I Od autorki I Mapa stron I Nowości I Księga gości
Portal   Forum   Polityka Prywatności