Menu główne:


Strona główna
Coś dla ciała
 Coś dla ducha
Miękkie i puchate
Zielono mi
Ciekawe linki
Od autorki
Mapa stron
Nowości
Księga gości

Portal
Forum

Menu
Coś dla ciała:
Coś dla ciała

Szydełko:
Wzory
Szkółka
Oznaczenia graficzne
Modelowanie dzianiny

Słownik

Druty:
Wzory
Szkółka
Oznaczenia graficzne
Modelowanie dzianiny

Słownik

Frywolitka:
Szkółka
Przybory, nici
Moje schematy

Galeria:
Moje robótki
Biżuteria frywolitkowa

Kanał na YouTube

Mój BLOG

Forum

Nowe tematy na Forum:

Kontakt:

maranta1@o2.pl
tlenmaranta gg4385295
Statystyki:
Liczniki na bloga
Reklama:
 

Modelowanie dzianiny- szydełko

Opracowane na podstawie książki:
"Album splotów szydełkowych"
Ireny Koteckiej

W dziewiarstwie ręcznym krój nie jest krojem
w dosłownym znaczeniu,
ponieważ żądaną formę (kształt) elementu
otrzymuje się podczas szydełkowania,
przez dodawanie lub odejmowanie określonej liczby oczek. Jest to poszerzanie lub zwężanie dzianiny.

Przygotowanie próbki do obliczenia oczek i rzędów.

Próbkę należy wykonać taką samą włóczką, taką samą grubością szydełka i takim samym splotem, jak cały wyrób. Powinna mieć wymiary minimum 10 cm x 10 cm (im większa tym dokładniejsza). Po zrobieniu próbkę należy zostawić na 24 godz., ponieważ niektóre włóczki mają tendencję do kurczenia się, a inne do rozkurczania. Następnie układa się ją na stole i lekko odparowuje przez mokrą szmatkę, jeżeli jest to włóczka 100%. Przy włóczkach syntetycznych, jak anilana, akryl, wiskoza itp. należy dzianinę - rozłożoną na stole - lekko rozciągnąć, położyć na próbkę mokry ręcznik, po godzinie ręcznik zdjąć, a próbkę pozostawić do całkowitego wyschnięcia.
Po odparowaniu i wyschnięciu próbki, przykłada się centymetr krawiecki i oblicza dokładnie (do pół oczka) liczbę oczek i rzędów mieszczących się w próbce. Przykład: 10 cm = 18 oczek (półsłupków lub słupków)
10 cm = 20 rzędów
oznacza, to, że w 1 cm mieści się 1,8 oczka i 2 rzędy. Teraz należy przeliczyć wszystkie długości w formie przez rzędy, np. długość formy wynosi 55 cm x 2 rzędy, tzn. że należy na całą długość przerobić 110 rzędów.

Szerokości przeliczyć należy na oczka, np. szerokość tyłu swetra wynosi 54 cm x 1,8 oczka = 97,2 oczka; należy zaokrąglić do 98 oczek łańcuszka podstawy plus 1-2 lub więcej oczek brzegowych.

 

Zwężanie dzianiny w splocie półsłupkowym. *Na początku każdego rzędu przerobić 1 o. łańcuszka, po czym wkłuć szydełko w drugie oczko podstawy, wyciągnąć pętelkę i przeciągnąć ją przez oczko znajdujące się na szydełku (oczko ścisłe). Dalej przerabiać do końca rzędu. Odwrócić robotę*, powtarzać*-*. W ten sposób zamyka się oczka po obu stronach roboty.
Zwężanie dzianiny w splocie półsłupkowym

Zwężanie dzianiny w splocie słupkowym. *Na początku każdego rzędu przerobić 2 o. łańcuszka zamiast pierwszego słupka, wkłuć szydełko w kolejne oczko podstawy, zrobić 1 półsłupek 2 razy przerabiany niedokończony (zostawić na szydełku dwie pętelki), narzucić nitkę i przeciągnąć przez 2 pętelki, ponownie narzucić nitkę i przeciągnąć przez 3 pętelki znajdujące się na szydełku, dalej przerabiać rząd do przedostatniego słupka. Następnie wykonać w przedostatnim oczku 1 półsłupek 2 razy przerabiany niedokończony, w ostatnie oczko wkłuć 1 słupek (sposób wykonania jak na początku rzędu)*, powtarzać*-*

Zwężanie dzianiny w splocie słupkowym  

Dodawanie oczek w dzianinie. *Przerobić rząd do końca, po czym wkłuć szydełko poniżej poprzedniego rzędu, wyciągnąć pętelkę do wysokości przerobionego rzędu i przerobić na tej pętelce półsłupek lub słupek. Odwrócić robotę, przerobić 1 o. łańcuszka i pierwszy półsłupek wykonać w dodatkowo zrobiony półsłupek. Przy splocie słupkowym przerobić 2 o. łańcuszka, które zastąpią pierwszy słupek nad nowo wykonanym słupkiem, a drugi słupek wkłuć w kolejny słupek*, powtarzać*-*.

Dodawanie oczek w dzianinie

Wyrobienie pachy. W zależności od szerokości pachy (obliczyć w oczkach) należy zamknąć za pierwszym razem 3 o. łańcuszka (w cienkiej włóczce 5 o.) oczkami zamykającymi (nie mylić z oczkiem ścisłym). Dalej przerabiać splotem stosowanym w modelu. Odwrócić robotę, przerobić rząd do przedostatniego oczka zamykającego, *odwrócić robotę i przerobić 1 o. zamykające, 1 półsłupek z narzuconą nitką i 1 słupek, następnie zaś splotem stosowanym. Odwrócić robotę, przerobić rząd do oczka zamykającego*, powtarzać*-*, aż do uzyskania odpowiedniej szerokości i głębokości pachy. Drugą pachę wykonujemy tak samo. Uwaga: Jeżeli splot w modelu jest wyższy od pojedynczego słupka, należy wykonać splot takiej wysokości, jaki jest w modelu. W splotach pół-słupkowych wyrabianie pachy w każdym rzędzie zakańcza się słupkiem.


Wyrobienie pachy 

Wyrobienie dekoltu. W zależności do szerokości dekoltu połowę szerokości należy zamknąć w podstawie dekoltu oczkami zamykającymi. W dalszych rzędach sposób wykonania jest taki, jak przy wyrabianiu pachy.

Wyrobienie dekoltu  

Wyrobienie ramion. Na ramię zamykać oczka co drugi rząd oczkami zamykającymi. Przed każdym zamknięciem oczek, *na końcu rzędu wykonać 1 o. ścisłe, odwrócić robotę, minąć oczko ścisłe i kolejne 3-4 o. zamknąć oczkami zamykającymi. Dalej do końca rzędu przerabiać splotem stosowanym w modelu*, powtarzać*-* aż do uzyskania odpowiedniej szerokości i spadku ramienia. Spadek ramienia na ogół wyrabia się w 4-6 rzędach.

Wyrobienie ramion.

Dziurki poziome. W miejscach zaznaczonych na dziurki przerobić 3-5 o. łańcuszka (wielkość guzika). Odwrócić robotę, między pętelkami przerobić splot stosowany w plisie, a na pętelkach przerobić 3-5 o. ścisłych (jeżeli mają to być pętelki) lub 3-5 o. dzierganych, splotem stosowanym w plisie.

Dziurki poziome  

Dziurki pionowe. Najpierw zrobić prawą stronę otworu, a następnie dowiązać nitkę w podstawie dziurki i wykonać lewą stronę na taką samą wysokość. Na końcu obie strony połączyć w jednym rzędzie. Ponieważ ten rodzaj dziurki jest niestabilny, należy dziurkę wzmocnić, obrabiając ją igła z włóczką.

Dziurki pionowe. 


Dalej (Modelowanie dzianiny- druty)

Zapraszam


Strona główna I Coś dla ciała I Coś dla ducha I Miękkie i puchate I Zielono mi I Ciekawe linki I Od autorki I Mapa stron I Nowości I Księga gości
Portal   Forum   Polityka Prywatności